Chronimy Twoje dane, więcęj szczegółów TUTAJ
 
Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x
Dziś jest: wtorek, 07-07-2020
00.00.0000
21. listopada 2009 r. Zarząd Oddziału  Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie nadał  Druhowi  Witoldowi Goczewskiemu  tytuł „Strażaka Roku 2009”.
czytaj dalej »
00.00.0000
Lejąca się strumieniami woda, sikawki i wozy strażackie – to wbrew pozorom nie opis akcji gaszenia pożaru, lecz element programu zawodów sportowo-pożarniczych, jakie zostały przeprowadzone w dniu 18 maja b.r. w Ołoboku. Organizatorem imprezy był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Skąpem, który w ten sposób uczcił obchodzony 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka.
czytaj dalej »
00.00.0000
W dniu 12 stycznia b.r. w Rokitnicy odbyła się uroczystość przekazania miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej specjalnego samochodu pożarniczego Ford Transit. Wejście w posiadanie takiego sprzętu przez jakąkolwiek jednostkę OSP nie jest zwykłym wydarzeniem, dlatego też rokitniccy strażacy na przyjęcie nowego nabytku przygotowania poczynili dużo wcześniej. W miesiącach listopad - grudzień zeszłego roku strażacy własnymi siłami dokonali remontu remizy, polegającego na modernizacji jej wnętrza, wymianie bramy wjazdowej oraz wyłożeniu podjazdu kostką brukową. Sobotnia uroczystość stanowiła podsumowanie ich zabiegów i starań o doprowadzenie OSP Rokitnica do rangi jednostki nowoczesnej i postępowej. Wagę wydarzenia podkreślił udział znakomitych gości, wśród których nie zabrakło Starosty Świebodzińskiego, Zbigniewa Szumskiego, pani Elżbiety Polak, Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Zielonej Górze, brygadiera Zygmunta Rogowskiego, Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, pana Jerzego Września, Sekretarza Zarządu Powiatowego Związku OSP w Świebodzinie, Ks. Tadeusza Wielgolaskiego, Proboszcza parafii w Ołoboku, pana Zbigniewa Wocha, Wójta Gminy Skąpe, pana Stefana Banasia, sołtysa wsi Rokitnica oraz Radnych naszej gminy. Uroczystość rozpoczęła się od meldunku złożonego przez Stanisława Roszaka o gotowości jednostki do przyjęcia samochodu strażackiego. Gospodarze imprezy, pan Zdzisław Roszak, Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP w Skąpem oraz pan Robert Krych, Naczelnik OSP w Rokitnicy nie kryli radości w chwili przekazania przez Wójta kluczyków do nowego wozu oraz aktu nadania nowemu nabytkowi wymownego imienia „Ognisty”. Po dokonaniu przez ks. Proboszcza T. Wielgolaskiego poświęcenia auta, nastąpił jego „chrzest” prawdziwym szampanem, dokonany przez Rodziców Chrzestnych, którymi zostali pani Iwona Krych i Artur Wieczór.
czytaj dalej »
00.00.0000
 
Nowy wóz strażacki OSP Podła Góra
Fot. Mirosław Łoziński
Gmina Skąpe oraz Wojewódzki Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zielonej Górze sfinansowały zakup nowego lekkiego wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Podłej Górze. Łączna kwota zadania to 128.400,00 zł, w tym 78.400,00 zł pochodziło z dotacji Gminy Skąpe. OSP w Podłej Górze jest prężnie działającą jednostką biorącą udział w zdarzeniach na terenie gminy oraz terenów ościennych. Nowy wóz został przekazany w użytkowanie strażakom w listopadzie 2006r.
28.07.2011
 
W dniu 3 maja br. Ochotnicza Straż Pożarna w Skąpem obchodziła jubileusz 60-lecia swego istnienia. Impreza ta została połączona z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęto mszą w kościele parafialnym w Skąpem. Następnie wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Skąpe przemaszerowały w kolumnie na boisko sportowe, gdzie miało odbyć się wręczenie dyplomów i medali najbardziej zasłużonym strażakom oraz mniej oficjalna część imprezy. Otwarcia uroczystości dokonał Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Skąpem Druh Zdzisław Roszak, który w krótkim wystąpieniu podkreślił szczególny cel tej uroczystości oraz skierował serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku do całej braci strażackiej, sympatyków i przyjaciół tej służby.
Serdecznie powitał zaproszonych gości tej uroczystości:
- Zbigniewa Wocha – Wójta Gminy Skąpe
- Druha Czesława Świątkowskiego – Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie
- mł. bryg. Dariusza Paczesnego – Z-cę Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie

Następnie głos zabrał Wójt Zbigniew Woch, który w krótkim zarysie przedstawił historię powstania miejscowej OSP, jej założycieli i działalność. Swoje wystąpienie zakończył wręczeniem wiązanki kwiatów i statuetki strażaka dla Prezesa OSP w Skąpem Druha Aleksandra Kwolika i Naczelnika OSP Druha Wiesława Zawiślaka.
Listy gratulacyjne z okazji 60-lecia OSP i drobne upominki wręczyli także: - Druh Czesław Świątkowski z ramienia Prezyd. Zarządu Pow. ZOSP RP - mł. Bryg. Dariusz Paczesny – Z-ca Komendanta PSP w Świebodzinie - Druh Zdzisław Roszak – z ramienia Zarządu Gminy ZOSP RP w Skąpem.

Jubileusz był okazją do wręczenia nagród i odznaczeń za trud w ochotniczej służbie. Czterech żyjących jeszcze weteranów OSP Skąpe tj. druhów Michała Łyczaka, Stanisława Lubańskiego, Tadeusza Kluczkiewicza, Zbigniewa Sadło wyróżniono listami pochwalnymi i drobnymi upominkami rzeczowymi.

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowano druhów:
- Aleksandra Kwolika i Wiesława Zawiślaka z OSP Skąpe
- Przemysława Frątczaka z OSP Niekarzyn
Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie:
- Ryszard Czasnioć, Andrzej Uchman, Przemysław Sobiechowski z OSP Skąpe
- Roman Kuś z OSP Darnawa
- Andrzej Sitek i Waldemar Wroński z OSP Ołobok
- Artur i Piotr Wieczór z OSP Rokitnica
- Mateusz Brzuśnian z OSP Niekarzyn
Dekoracji dokonali Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie, Druh Czesław Świątkowski i Wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Skąpem Druh Krzysztof Szczepaniak.

Następnie po krótkiej przerwie rozpoczęły się gminne zawody sportowo-pożarnicze z udziałem 5 jednostek OSP oraz 8 drużyn MDP dziewcząt i chłopców.
Program zawodów obejmował dwie konkurencje tj:
- pożarniczy tor przeszkód 7x50m,
- ćwiczenia bojowe.

Wyniki zawodów były następujące:
W grupie I dziewcząt MDP kolejność była następująca:
1 miejsce zajęła OSP Niekarzyn
2 miejsce zajęła OSP Ołobok
3 miejsce zajęła OSP Skąpe
4 miejsce zajęła OSP Podła Góra
5 miejsce zajęła OSP Rokitnica

w grupie I chłopców MDP kolejność była następująca:
1 miejsce zajęła OSP Rokitnica
2 miejsce zajęła OSP Ołobok
3 miejsce zajęła OSP Podła Góra
w grupie A mężczyzn – 4-ty raz z rzędu zwyciężyła OSP Podła Góra, kolejne miejsca zajęły
- OSP Rokitnica – 2 miejsce
- OSP Ołobok - 3 miejsce
- OSP Skąpe - 4 miejsce
- OSP Niekarzyn- 5 miejsce

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe, które wręczali Druh Krzysztof Szczepaniak i Komendant Gminny Druh Stanisław Roszak. Następnie w części artystycznej wystąpił zespół dziewczęcy ze Skąpego, który zaprezentował popis taneczny. Imprezę zakończono posiłkiem w postaci grochówki z wkładką z kuchni polowej, którą serwowano wszystkim uczestnikom imprezy. Dopisała aura, a także liczna obecność mieszkańców Skąpego i okolicznych miejscowości. O godzinie 20.00 w sali wiejskiej w Skąpem odbyła się zabawa taneczna. Impreza ta była dobrze zorganizowana i bardzo udana. Pragnę w tym miejscu podziękować władzom gminy za udzieloną pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.
Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Skąpem Zdzisław Roszak
60-lecie OSP w Skąpem


Urząd Gminy Skąpe
66-213 Skąpe 65

   
tel.:
68 341 92 12
68 341 92 13
68 341 92 27
   
faks:
68 341 91 80
   
e-mail:
   
Biuletyn Informacji Publicznej
 • COVID
 • ASF
 • Ptasia Grypa
 • Multimedialny Plan Gminy
 • Panorama gminy
 • Formularz kontaktowy
 • RSS
 • Galeria zdjęć
 • e-Kartki
 • Dotacje - Przewodnik
 • Księga gości
 • Księga gości
Odwiedziło nas
1 729 044 gości
Na stronie znajduje się
7 gości