Chronimy Twoje dane, więcęj szczegółów TUTAJ
 
Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x
Dziś jest: poniedziałek, 25-05-2020

Sektorowy Program Operacyjny Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich

09.09.2011
W dniu 25 września br. o godz. 16.30 odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej i biblioteki w miejscowości Ołobok. Inwestycja został sfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” oraz środków własnych Gminy Skąpe. Łączne nakłady na zadanie wyniosły 318 tys., w tym 209 tys. to środki pochodzące z Unii Europejskiej. Na otwarciu wśród zaproszonych gości byli m.in. Marszałek Województwa Lubuskiego Andrzej Bocheński, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marek Żeromski oraz Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Bogdan Ślusarz. Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi przez Marszałka Województwa Lubuskiego Andrzeja Bocheńskiego, Członka Zarządu Województwa Lubuskiego Marka Żeromskiego, Wójta Gminy Skąpe Zbigniewa Wocha, Sołtysa Sołectwa Ołobok Halinę Staszyńską, Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej Ewę Cieślę oraz opiekunkę świetlicy Reginę Radajewską. Ksiądz Probosz Parafi Rzymsko-Katolickiej pw. św. Bartłomieja w Ołoboku Tadeusz Wielgolaski poświęcił budynek. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ołoboku częstowały przygotowanym specjalnie na tę okazję tortem w kształcie świetlicy oraz domowymi wypiekami. Dzięki realizacji inwestycji wyremontowane i wyposażone w nowe meble zostały pomieszczenia świetlicy wiejskiej oraz biblioteki, dobudowana została klatka schodowa oraz zaadaptowane zostało poddasze na potrzeby świetlicy. Z odnowionego obiektu korzystać będą wszyscy mieszkańcy wsi, a w szczególności działające tutaj organizacje takie jak Rada Sołecka Sołectwa Ołobok, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Klub Sportowy „Błękitni”, Niezależne Towarzystwo Wędkarskie oraz Parafialny Zespół Caritas. Ponadto od października w świetlicy będą odbywały się  zajęcia aerobiku „W zdrowym ciele zdrowy duch”, warsztaty komputerowe „Z komputerem na ty” oraz kurs tańca nowoczesnego „Taniec gwiazd”. Wszystkie te zajęcia zostaną sfinansowana ze środków Fundacji Wspomagania Wsi, która przyznała dotację Radzie Sołeckiej Sołectwa Ołobok dla projektu „Nasz sposób na integrację” w ramach konkursu grantowego „Nasza świetlica II”.
29.09.2011
Tytuł: Remont wraz z przebudową oraz wyposażeniem świetlicy wiejskiej i biblioteki w Ołoboku
Współfinansowanie: środki Unii Europejskiej, Sekcja Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”. - 231.478,00 zł
Łączne nakłady: 353.005,00 zł
Termin realizacji: marzec-lipiec 2006

Potrzeba realizacji
Od kilkudziesięciu lat w budynku świetlicy i bibliotece prowadzone były jedynie drobne naprawy konserwatorskie. Zatem stan techniczny budynku jest zły i wymaga podjęcia natychmiastowych działań remontowych. W najgorszym stanie znajduje się dach budynku. Dachówka stanowiąca jego pokrycie jest wybrakowana zaś belki stropowe są spróchniałe. Dach grozi zawaleniem.
Poddasze budynku jest obecnie niezagospodarowane i pełni funkcję magazynu. Klatka schodowa prowadząca na poddasze oraz pomieszczenie sanitarne nie spełniają norm tego typu konstrukcji w budynkach użyteczności publicznej. Pomieszczenia świetlicy są odnawiane dzięki inicjatywie lokalnej społeczności. Z pieniędzy sołectwa wymienione zostały w świetlicy okna.
Biblioteka znajduje się w najzimniejszych pomieszczeniach budynku, gdyż podłoga nie ma ocieplenia oraz są stare, nieszczelne okna. W efekcie na ścianach pojawiła się wilgoć. Ponadto w całym budynku wszystkie drzwi, ze względu na swój stan techniczny, również wymagają wymiany.
W wyniku realizacji projektu wyremontowany zostanie dach, elewacja, pomieszczenia biblioteki, wymieniona zostanie instalacja elektryczna. Ponadto powstanie nowa klatka schodowa prowadząca na poddasze, które zostanie oddane w użytkowanie. Budynek zostanie dostosowany do obowiązujących norm obiektów użyteczności publicznej.

Efekt końcowy
Projekt przyczyni się do rozwoju lokalnej społeczności poprzez stworzenie bazy do organizacji spotkań i imprez okolicznościowych oraz zwiększenie księgozbioru w nowych pomieszczeniach biblioteki.
Remont wraz z przebudową i wyposażeniem świetlicy wiejskiej i biblioteki w m. Ołobok
29.09.2011
Tytuł: Rozbudowa wraz z wyposażeniem sali wiejskiej oraz zagospodarowanie parku i boisk w miejscowości Niekarzyn
Współfinansowanie: środki Unii Europejskiej – Sekcja Orientacji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”. - 84 714,00 zł
Łączne nakłady: 140.776,00 zł
Termin realizacji: październik 2005 – kwiecień 2006

Potrzeba realizacji
Obecnie budynek sali wiejskiej jest niewykorzystany, gdyż bez zaplecza gospodarczego i pomieszczeń sanitarnych nie może pełnić funkcji budynku użyteczności publicznej. Brak jest również ogrzewania oraz podstawowych mediów w obiekcie.
W projekcie przewidziano ustawienie ławek parkowych w alejach spacerowych parku oraz na placu przy boisku do piłki siatkowej.
Projekt zakłada ustawienie w pobliżu tych zabudowań tablic informacyjnych zawierających historię danego miejsca.

Efekt końcowy
Celem realizacji projektu jest zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych lokalnej społeczności oraz podniesienie standardu życia i pracy w miejscowości Niekarzyn. poprzez stworzenie miejsca spotkań oraz podniesienia atrakcyjności miejsc wypoczynku.
Rozbudowa sali wiejskiej w Niekarzynie


Urząd Gminy Skąpe
66-213 Skąpe 65

   
tel.:
68 341 92 12
68 341 92 13
68 341 92 27
   
faks:
68 341 91 80
   
e-mail:
   
Biuletyn Informacji Publicznej
 • COVID
 • ASF
 • Ptasia Grypa
 • Multimedialny Plan Gminy
 • Panorama gminy
 • Formularz kontaktowy
 • RSS
 • Galeria zdjęć
 • e-Kartki
 • Dotacje - Przewodnik
 • Księga gości
 • Księga gości
Odwiedziło nas
1 609 376 gości
Na stronie znajduje się
36 gości