Chronimy Twoje dane, więcęj szczegółów TUTAJ
 
Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x
Dziś jest: wtorek, 07-07-2020
31.10.2011
1. Położenie
 
 
Rokitnica leży na północno-zachód od miejscowości Skąpe, w jej pobliżu przepływa kanał Ołobok. 
 
W bezpośrednim sąsiedztwie Rokitnicy znajdują się następujące miejscowości:
 • Ołobok – 4 km,
 • Skąpe – 5 km,
 • Cibórz – 4 km,
 • Węgrzynice – 3 km. 
2. Historia
 
Rokitnica przed rokiem 1945 r.
Karta pocztowa pochodzi ze zbiorów Mirosława Olczaka
 
Rokitnica założona została przez klasztor cysterek w Trzebnicy, który w roku 1223 z nadania księcia Henryka Brodatego otrzymał duże nadania ziemi od Ołoboku do Skąpego. W posiadaniu cysterek Rokitnica była do roku 1810. Od 1814 roku stała się własnością hrabiego von Wittenberga. Być może w tej wsi rezydował zarządca dóbr klasztornych, gdyż zachował się pałac z parkiem i folwark. W obecnej postaci pochodzi on z końca XVIII wieku (klasycyzm). Z tego okresu pochodzi też budynek z zespołu folwarcznego. Wraz z założeniem wsi w 1 połowie XIII wieku powstał także kościół. W okresie reformacji (1520-1654) świątynia znajdowała się w rękach protestantów. Kościół był budowlą drewnianą, zatem nie raz zapewne ulegał zniszczeniu. Zły stan techniczny stał się też powodem do rozebrania kościoła na początku XIX wieku. Na jego miejscu stanął w roku 1833 obecny, konstrukcji szachulcowej. Obok wymienionych, cennym zabytkiem jest dobrze zachowany plan wsi z XIII wieku. Na obrzeżu wsi znajduje się cmentarz założony w XIX wieku – nadal czynny.
 
3. Krajobraz i przyroda
 
Wieś położona na terenie płaskim, w krajobrazie otwartym.
 
4. Zabytki i pomniki przyrody
 
 
Widok na kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Rokitnicy
 
Kościół - pierwotna świątynia wzniesiona była z kamienia narzutowego i przetrwała do początku XIX wieku, kiedy to została rozebrana, a na jej miejscu gmina ewangelicka wybudowała w latach 1832 – 1833 istniejący do dnia dzisiejszego kościół. Wzniesiony w konstrukcji ryglowej (słupkowo – ramowej), dzięki widocznym drewnianym elementom konstrukcyjnym jak słupy, rygle zastrzały, stanowi malowniczy element w krajobrazie wsi. Ciekawe rozwiązanie prezentuje zwieńczenie dachu wieży – dzwonnicy. Zamyka ją dach baniasty, z którego wyrasta smukła, okrągła, drewniana latarnia przesłonięta hełmem krytym blachą. Wnętrze kościoła jest salowe, wyłożone ceramiczną posadzką. Ściany obiegają empory wsparte na ośmiu drewnianych słupach, połączonych mieczami z profilowanym podciągiem stropu. Kościół nie jest orientowany, ołtarz główny umieszczono na ścianie zachodniej.
Pałac wzniesiony prawdopodobnie w końcu XVIII wieku i przebudowany w 1848 roku. Jest to dwukondygnacyjna budowla zamknięta dachem naczółkowym, pokrytym ceramiczną dachówka karpiówką. Elewacje tynkowane. Frontowa elewacja, pierwotnie 7-mio obecnie 6-cio osiowa. Detal architektoniczny w formie gzymsów, opasek. Stolarka okienna drewniana dwudzielna dwupoziomowe dzielona dodatkowo szprosami. Do budynku przylega dobudówka o jednospadowym dachu. Zabudowa folwarczna pochodzi z 3-4 ćwierci XIX wieku. Są to budynki wzniesione na wydłużonych rzutach prostokąta o dwuspadowych dachach krytych ceramiczną dachówką karpiówką.  

Obiekty figurujące w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:
 1. Kościół filialny pw. św. Jadwigi z 1832-1833 – nr rej. 535,
 2. Pałac z końca XVIII wieku,1848r. – nr rej. 1032,
 3. Budynek gospodarczy w zespole pałacowym z około1800 roku (rozebrany w 1971) – nr rej. 1061.
Obiekty objęte ewidencją konserwatorską:
1. Historyczne otoczenie kościoła,
2. Cmentarz wiejski (nieczynny) na pd.-zach. skraju wsi,
3. Park w zespole pałacowym,
4. Budynek gospodarczy I w zespole pałacowym (ob. stołówka),
5. Budynek gospodarczy II Iw zespole pałacowym,
6. Budynek gospodarczy III Iw zespole pałacowym,
7. Dom nr 1,
8. Dom nr 3,
9. Stodoła w zagrodzie nr 3,
10. Dom nr 4,
11. Dom nr 5,
12. Budynek mieszkalno- gospodarczy nr 5,
13. Dom nr 6 I,
14. Dom nr 6 II,
15. Dom nr 7,
16. Dom nr 8,
17. Dom nr 9 wraz z budynkiem gospodarczym,
18. Budynek mieszkalno- gospodarczy nr 10,
19. Budynek gospodarczy w zagrodzie nr 10,
20. Dom nr 11,
21. Dom nr 12,
22. Dom szachulcowy nr 13,
23. Dom nr 15,
24. Dom nr 16,
25. Dom nr 17,
26. Dom nr 18,
27. Dom nr 31 wraz z budynkiem gospodarczym,
28. Dom nr 32 wraz z budynkiem gospodarczym,
29. Dom nr 33,
30. Dom nr 38,
31. Budynek gospodarczy I nr 38,
32. Budynek gospodarczy II nr 38,
33. Dom nr 40.
 
5. Infrastruktura
 • Droga powiatowa nr 49303 Skąpe - Toporów,
 • Droga powiatowa nr 49304 Świebodzin – Ołobok - Rokitnica,
 • Drogi gminne,
 • Sieć wodociągowa,
 • Sieć energetyczna,
 • Sieć telefoniczna.
6. Instytucje i organizacje
 • Ochotnicza Straż Pożarna,
 • Stowarzyszenie "Mała Ojczyzna".
7. Władze wsi
8. Zaplecze socjalne
 • Świetlica wiejska.
9. Sport, rekreacja i turystyka
10. Opieka zdrowotna
 • Gabinet POZ w Skąpem,
 • Gabinet dentystyczny w Skąpem,
 • Punkt apteczny w Skąpem.
 
 
31.01.2007
W małej, urokliwej miejscowości Rokitnica znajduje się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1832 – 1833. Wzniesiony w konstrukcji ryglowej (słupkowo – ramowej), dzięki widocznym drewnianym elementom konstrukcyjnym jak słupy, rygle zastrzały, stanowi malowniczy element w krajobrazie wsi. Ciekawe rozwiązanie prezentuje zwieńczenie dachu wieży – dzwonnicy. Zamyka ją dach baniasty, z którego wyrasta smukła, okrągła, drewniana latarnia przesłonięta hełmem krytym blachą. Wnętrze kościoła jest salowe, wyłożone ceramiczną posadzką. Ściany obiegają empory wsparte na ośmiu drewnianych słupach, połączonych mieczami z profilowanym podciągiem stropu. Ten piękny zabytek od kilku lat niszczeje, gdyż jego konstrukcja została zaatakowana przez korniki i grzyb. Również zabytkowa wieża nie wytrzymuje próby czasu i chyli się ku upadkowi. Jedynym ratunkiem dla kościoła jest kapitalny remont, którego szacunkowy koszt wynosi ponad 1 mln zł. Wieś Rokitnica liczy zaledwie 249 mieszkańców, którzy prowadząc comiesięczną składkę na rzecz kościoła nie są w stanie uzbierać potrzebnej sumy. Parafia pw. św. Bartłomieja w Ołoboku, która jest właścicielem kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej boryka się z ciągłymi remontami również innych zabytkowych obiektów tj. kościoła w Chociulach, Ołoboku i Węgrzynicach. Zatem tylko zewnętrzne wsparcie finansowe remontu zabytku w Rokitnicy jest rozwiązaniem tej trudnej sytuacji. Dotychczas ze składek mieszkańców udało się sfinansować dokumentację techniczną, Gmina Skąpe sfinansowała studium wykonalności i zawarła umowę, w której zobowiązała się do pomocy Parafii pw. Św. Bartłomieja w Ołoboku w pozyskaniu środków z Unii Europejskiej na renowację zabytkowego kościoła w Rokitnicy. Ponadto we wrześniu 2006r. Ksiądz Proboszcz Tadeusz Wielgolaski pozyskał 30 tys. z Funduszu Kościelnego na ratowanie zabytku. Środki te zostały przeznaczone na zakup nowej dachówki, więźby dachowej oraz innych materiałów budowlanych. Pomimo tych wszystkich zabiegów brakuje jeszcze 150 tys. potrzebnych do ubiegania się Parafii o środki z Unii Europejskiej, które są jedynym ratunkiem dla zabytku w Rokitnicy. Zatem jeśli chcieliby Państwo wspomóc renowację zabytkowego kościoła w Rokitnicy to podajemy numer konta Parafia Rzym.-Kat. Św. Bartłomieja Ołobok 21 9660 0007 0018 0500 2000 0010, na które można wpłacać pieniądze z dopiskiem „Na ratowanie zabytkowego kościoła w Rokitnicy”.
31.10.2011
"Plan Odnowy Miejscowości Rokitnica” zawiera charakterystykę miejscowości, jej mieszkańców, ciekawą historię terenu, a przede wszystkim przedstawia wizję i kierunki rozwoju Rokitnicy.
 
Dokument powstał w związku z zamiarem wystąpienia przez Gminę Skąpe z wnioskiem o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) inwestycji planowanych do realizacji na terenie miejscowości w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
 
Autor dokumentu: Lokalna Grupa Odnowy Miejscowości Rokitnica
Koordynator prac nad dokumentem: Marta Kincel-Olejnik
 
Załączniki


Urząd Gminy Skąpe
66-213 Skąpe 65

   
tel.:
68 341 92 12
68 341 92 13
68 341 92 27
   
faks:
68 341 91 80
   
e-mail:
   
Biuletyn Informacji Publicznej
 • COVID
 • ASF
 • Ptasia Grypa
 • Multimedialny Plan Gminy
 • Panorama gminy
 • Formularz kontaktowy
 • RSS
 • Galeria zdjęć
 • e-Kartki
 • Dotacje - Przewodnik
 • Księga gości
 • Księga gości
Odwiedziło nas
1 729 145 gości
Na stronie znajduje się
7 gości