Chronimy Twoje dane, więcęj szczegółów TUTAJ
 
Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x
Dziś jest: poniedziałek, 25-05-2020

Nurkowanie

26.07.2011
Tomasz Czyżniewski, 0 68 324 88 34, tczyzniewski@gazetalubuska.pl
 
Gdzie się znajduje najstarszy most w naszym województwie? Pod wodami jez. Niesłysz. I ma ponad 1000 lat.
 
Płetwonurkom najłatwiej pracowało się w odsłoniętym przesmyku. Później musieli jednak szukać podwodnych śladów mostu wśród gęstego sitowia
(Fot. Krzysztof Kubasiewicz)
 
 
Uwaga płetwonurkowie i domorośli poszukiwacze skarbów. Nie prowadzi on do podwodnego miasta, nie ma tutaj żadnej lubuskiej śródlądowej Atlantydy. Nawet trudno go dostrzec… bo niewiele z niego zostało.
 
 
 
 
 
Archeolodzy przekopali tysiącletni wał. Ma 2-3 metry wysokości. Okazało się, że tylko z wierzchu był obłożony kamieniami.
(fot. Krzysztof Kubasiewicz)
 
 
 
 
 
 

Prasłowiańska świątynia
Wyobraźcie sobie okolice jez. Niesłysz w IX wieku. To 1.200 lat temu. Jeszcze nie ma państwa Polan. Jeszcze nikomu się nie śniło, że Mieszko I ochrzci Polskę i pod rządami Piastów dojdzie do likwidacji starej, pogańskiej religii, zwyczajów i świętych miejsc. Na razie mają się one dobrze. Okolicę porasta gęsta puszcza. Jednak na jednym z cyplów niedaleko brzegu wyrasta sporej wielkości gród warowny będący siedzibą władzy plemiennej. Dobrze ufortyfikowany umożliwia kontrolę nad całą okolicą. I można z niego obserwować oddalony o półtora kilometra w linii prostej gródek na wyspie. Niewielki, o średnicy dochodzącej do 40 metrów, można powiedzieć, że był wczesnosłowiańską naturalną świątynią. Czyli mógł tu być chociażby święty gaj. Zakładano je w miejscach niedostępnych – na szczytach gór lub wyspach, lub bardzo ważnych np. u źródeł rzek. Gródek na wyspie musiał się cieszyć sporą popularnością wśród miejscowych. Tak dużą, że odwiedzający go mieszkańcy nie chcąc przedzierać się na wyspę w bród postanowili wybudować most. To było nie lada przedsięwzięcie. Miał 4 m szerokości i aż 100 m długości. To prawie tyle samo jak most w Wieprzycach czy Nowogrodzie Bobrzańskim. Swobodnie mógłby przejechać po nim samochód osobowy. Może również dostawczy.
 
Podwodne badania
- To jedyny ślad takiego mostu w województwie lubuskim i jeden z kilkunastu w Polsce – prof. Wojciech Chudziak, z Instytutu Archologi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pokazuje niewielki fragment drewnianego kołka o średnicy ok. 20 cm. – Jest to próbka wycięta do badań dendrochronologicznych, na podstawie których określimy dokładny wiek znaleziska. Na takich palach długości kilku metrów stał most łączący świętą wyspę z brzegiem. Tylko w wąskim przesmyku, na którym prowadziliśmy badania odkryliśmy 70 takich pali. Musiało być ich kilkaset. Tylko nieznacznie wystają ponad dno. Jak się znajduje most sprzed tysiąca lat? - Powolutku idzie się przesmykiem i bada dno nogami - śmieje się płetwonurek Jacek Niegowski, któremu woda sięga do pasa. - Jak już natrafimy na coś ciekawego to trzeba nurkować i sprawdzać wszystko rękoma. Później wyciąć elementy do badań. Zadania jest o tyle łatwe, bo poziom wody w jeziorze jest prawdopodobnie niższy o ponad metr niż 1000 lat temu. Chudziak oddaje kawałek mostu nurkowi, a ten wrzuca go ponownie do wody. Podobnie postąpią przy następnym znalezisku - wiośle. - Odkryliśmy je pół metra pod mułem. Ma ok. 1.000 lat - opowiada i wrzuca do jeziora. Tu jest najbardziej bezpieczne. Bez dostępu tlenu nic mu się nie stanie. Tak samo było z palami mostu. Podobnie uczyniono w Krośnie, gdzie po odkryciu wielkiej łodzi pozostawiono ją w mule. Koszty konserwacji okazały się gigantyczne. – To skomplikowany proces. W przypadku wiosła, które zabierzemy do Torunia, potrwa wiele miesięcy i będzie kosztować kilka tysięcy złotych. Kiedyś, bez nowoczesnych komór trwałoby to ze dwa lata - mówi dr Wojciech Kazimierczak.
 
Mały gródek
Dobijamy do brzegu wyspy, gdzie pod koniec sierpnia trwały wykopaliska. Archeolodzy znaleźli tutaj bardzo dużo ceramiki. – Oceniamy, że te ślady pochodzą z VII-XI wieku. Później miejsce przestało pełnić swoją rolę. – mówi prof. Chudziak stając nad wykopem. – Wyraźnie widać, że gródek otoczony był wałem ziemnym z wierzchu obłożonym kamieniami. Jest niski, nie miał znaczenia militarnego. Jednak dodawał powagi miejscu i wyraźnie oddzielał miejsce modlitwy od świata zewnętrznego. W środku było niewiele miejsc. Umiejscowiony tutaj majdan miał ok. 20 metrów średnicy. Czy był brukowany? – Tak mogło być – naukowiec pokazuje niewielki fragment placu wyłożony kamieniami. - Badania kosztowały 17 tys. zł. Opłacało się. Odkryliśmy prawdziwy unikat, jedyny taki most w województwie - cieszy się Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków. – Myślę, że powinniśmy je kontynuować i mam nadzieję, że wesprą nas okoliczne samorządy.
 


Urząd Gminy Skąpe
66-213 Skąpe 65

   
tel.:
68 341 92 12
68 341 92 13
68 341 92 27
   
faks:
68 341 91 80
   
e-mail:
   
Biuletyn Informacji Publicznej
 • COVID
 • ASF
 • Ptasia Grypa
 • Multimedialny Plan Gminy
 • Panorama gminy
 • Formularz kontaktowy
 • RSS
 • Galeria zdjęć
 • e-Kartki
 • Dotacje - Przewodnik
 • Księga gości
 • Księga gości
Odwiedziło nas
1 610 062 gości
Na stronie znajduje się
13 gości