Chronimy Twoje dane, więcęj szczegółów TUTAJ
 
Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x
Dziś jest: czwartek, 02-07-2020

Strona główna

30.03.2020

Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

W autobusie tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

 

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak rząd wprowadził kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Państwo zachęca jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

 

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

 

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

 

27.03.2020

W dniu 10.04.2020r. upływa termin zgłaszania członków do OKW w wyborach Prezydenta RP. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej w sytuacji ograniczenia dostępności Urzędów Gminy, zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną w godzinach pracy urzędu.

Urząd Gminy w Skąpem przyjmuje zgłoszenia codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 15 na adres mailowy: zastepca@skape.pl lub elektroniczna skrzynka podawcza epuap (Zaloguj się na epuap.gov.pl wybierz "Alfabetyczna lista spraw" -> "Pismo ogólne do podmiotu publicznego", następnie wybierz "Przejdź do formularza" i w uzupełnij pole "Ustaw/zmień adresata" wpisując "Skape". Teraz wystarczy tylko uzupełnić formularz, zapisać i wysłać.)  zgodnie z załączonymi wytycznymi dostępnymi na BIP.

W gminie Skąpe są 3 stałe obwody głosowania:

Obwód Nr 1 w Ciborzu

Obwód Nr 2 w Ołoboku

Obwód Nr 3 w Skąpem

Obwód Nr 4 - obwód zamknięty w Specjalistycznym Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Ciborzu.

Wzór zgłoszenia kandydata znajduje się na stronie BIP

Osobą do kontaktów w powyższej sprawie jest Sekretarz Gminy Skąpe Alicja Hoppen-Anyszko tel. 609 560 333

25.03.2020
W związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. poz. 491 z późn. zm.) informuje się, że Kasa w Urzędzie Gminy Skąpe będzie nieczynna od dnia 26.03.2019 do odwołania.
Wszelkich płatności należy dokonywać w formie bezgotówkowej na rachunki bankowe Gminy Skąpe:
70 1020 5402 0000 0002 0027 6899    - podatek, odpady komunalne, czynsz, wieczyste użytkowanie, itp.
32 1020 5402 0000 0502 0380 8235    - woda, ścieki.
 
25.03.2020
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie obowiązujące do dnia 27.03.2020 r., w którym prognozuje przymrozki nawet do -10 st.C. Komunikat dostępny jest tutaj.
24.03.2020
Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?

Sprawdź!

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.

Co możesz zrobić?

Zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej, które w tym szczególnym okresie skupiają się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.
 
Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże!

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.
 
Ważne!
Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli Gmina – Ośrodek Pomocy Społecznej.
 
Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Gminnej, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

 Informacje można uzyskać w tut. Ośrodku Pomocy Społecznej od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 19.00 od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania.
tel. kontaktowy: 696-143-186 lub tel.: 68 34 19 108


Urząd Gminy Skąpe
66-213 Skąpe 65

   
tel.:
68 341 92 12
68 341 92 13
68 341 92 27
   
faks:
68 341 91 80
   
e-mail:
   
Biuletyn Informacji Publicznej
 • COVID
 • ASF
 • Ptasia Grypa
 • Multimedialny Plan Gminy
 • Panorama gminy
 • Formularz kontaktowy
 • RSS
 • Galeria zdjęć
 • e-Kartki
 • Dotacje - Przewodnik
 • Księga gości
 • Księga gości
Odwiedziło nas
1 717 669 gości
Na stronie znajduje się
11 gości