W dobie braku autorytetów i upadku wartości wczorajsze wydarzenie, którego byliśmy świadkami i uczestnikami, przywróciło wiarę w człowieka oraz ogólnie pojętą kondycję natury ludzkiej. Trzej wspaniali i nieocenieni członkowie naszej społeczności odebrali w poniedziałkowe popołudnie z rąk Wójta Gminy - pana Zbigniewa Wocha oraz Przewodniczącego Rady - pana Mirosława Olczaka dyplomy i statuetki, w związku z nadanymi tytułami Honorowego Obywatela Gminy Skąpe. Czy wystarczy być mieszkańcem naszej gminy, by móc otrzymać taki tytuł? Oczywiście nie. Należy jeszcze wykazać się niezwykłym poświęceniem na rzecz lokalnej społeczności, konsekwentnie integrować środowisko wokół wspólnych wartości, dbać o jego dobro i jednocześnie z uśmiechem i pogodą ducha przyjmować wszystko, co przyniesie los. Takimi właśnie cechami obdarzeni są nasi trzej Honorowi Obywatele: Pani Lucy Brugman, pan Józef Działo oraz Pan Zdzisław Roszak.
Naszym pilnie śledzącym stronę Biuletynu Informacji Publicznej mieszkańcom nazwiska uhonorowanych obywateli znane są już od grudnia ubiegłego roku, kiedy to podczas ostatniej w roku 2011 sesji Rady Gminy zapadły uchwały w sprawie nadania tych zaszczytnych tytułów. Niestety, niezależne od naszych Znakomitych Obywateli okoliczności związane z potrzebą ratowania swego zdrowia uniemożliwiły organizację we właściwym czasie stosownej uroczystości, której oprawa podkreśliłaby rangę wydarzenia. Wierząc w słuszność powiedzenia „Co się odwlecze, to nie uciecze”, postanowiliśmy wyczekać odpowiedniego momentu. Z przyjemnością przyszło nam doczekać się go 26 marca br.
Tego dnia w Klubie „Eskulap” w Ciborzu zebrało się znakomite towarzystwo z Honorowymi Obywatelami na czele, członkami ich rodzin i przyjaciółmi, a także sąsiadami i kolegami z pracy. Uroczystość poprowadziła pani Alicja Hoppen-Anyszko, Sekretarz Gminy, która przypomniała zebranym historię ustanowienia tytułu honorowego obywatela Gminy Skąpe oraz postać pierwszego uhonorowanego nią obywatela – pana Januarego Golona. Następnie zebrani wysłuchali kolejno krótkich charakterystyk wyróżnionych osób. Zadanie przedstawienia ich dorobku w kilku zaledwie zdaniach było niezwykle trudne, z uwagi na niebywałe bogactwo ich osobowości i osiągnięć. Każdorazowemu odczytaniu uzasadnień uchwał towarzyszyło wręczenie Honorowym Gościom dyplomów, kwiatów oraz kryształowych trofeów. Pani Lucy Brugman, jak usłyszeliśmy podczas ceremonii, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Gminy w dowód uznania za liczne, niezwykle piękne i inspirujące dowody życzliwości i umiłowania Gminy Skąpe oraz filantropijną działalność na rzecz najmłodszych jej mieszkańców. Pan Józef Działo przysłużył się wieloletnią społeczną działalnością na rzecz mieszkańców Gminy Skąpe oraz zasługami w budowaniu i umacnianiu
lokalnej tożsamości wokół wspólnych wartości. Pan Zdzisław Roszak został doceniony za wieloletnią i oddaną służbę mieszkańcom Gminy Skąpe oraz poświęcenie na rzecz najwyższych wartości związanych z ochroną życia ludzkiego.
Wzruszenie, radość i uściski towarzyszyły gratulacjom, jakie Honorowi Obywatele przyjęli od swych najbliższych oraz znajomych. Następnie wszyscy wysłuchali części artystycznej w wykonaniu młodych, uzdolnionych muzycznie przedstawicieli naszej społeczności, w tym Heleny i Zygmunta Stoczewskich z Rokitnicy oraz Dominika Fijałkowskiego z Radoszyna. Na zakończenie wspólny poczęstunek i rozmowy przy kawie łagodnie wytłumiły unoszące się jeszcze w powietrzu emocje, prowadząc do chwili, w której wszyscy uznali, iż czas się rozstać. Nie na długo, jak sądzimy. Znając pełne energii charaktery naszych Znakomitych Gości oraz obowiązkowość, z jaką podchodzą do wszystkich zaplanowanych zadań, możemy być pewni, że już wkrótce ponownie spotkamy ich na swej drodze oraz ponownie przyjdzie nam czuć podziw, a także nieskrywaną wdzięczność, że są wśród nas.
Poniżej przedstawiamy życiorysy bohaterów wczorajszego dnia:
Pani Lucy Brugmam urodziła się 13 kwietnia 1944 roku w holenderskim mieście Enschede, z wykształcenia jest dyplomowaną pielęgniarką. Była jedną z założycielek holenderskiej fundacji wspierającej polskie dzieci. Kongregacja Dobrych Pasterek, mająca swoje agendy na całym świecie, wybrała Lucy Brugman do reprezentowania siebie w Polsce. Do fundacji przyłączyło się wówczas wiele prywatnych firm, sklepów oraz bezinteresownie wspomagających osób. Lucy Brugman zbiera dary i przywozi do Polski. W 1991 roku Lucy Brugman nawiązuje kontakt z ośrodkiem szkolno-wychowawczym w Świebodzinie. Przez kolejne lata wspiera tę szkołę, równocześnie w 2003r. rozpoczyna współpracę ze szkołą w Niekarzynie. Do szkoły trafiają dary: odzież, pomoce naukowe, słodycze, zabawki. Co roku w okolicach 6 grudnia organizowane są Mikołajki na które przybywa zgodnie z holenderską tradycją Święty Mikołaj i czarni Piotrusie z potężnym workiem prezentów. W kolejnych latach Mikołaj i Piotrusie odwiedzają również szkołę w Międzylesiu oraz przedszkola w gminie Skąpe. W 2004r. Pani Lucy Brugman kupuje dom w Pałcku i osiedla się w tej miejscowości na stałe - Mój dom jest tutaj, w Pałcku, w centrum Europy bez granic - podkreśla z dumą. Mieszkając w Pałcku otacza opieką dzieci, organizując im zajęcia pozwalające spędzić czas w sposób pożyteczny i kreatywny, a co najważniejsze pozwalający na rozwój ich własnych zdolności i zainteresowań. Niestety choroba powoduje zmianę życiowych planów i zmusza Panią Lucy Brugman do powrotu w 2010r. do Holandii. Mimo kłopotów zdrowotnych dalej kontynuuje swoją misję niesienia uśmiechu najmłodszym, odwiedzając ich ze Świętym Mikołajem i czarnymi Piotrusiami.
Pan Józef Działo urodził się 30 października 1937 roku, we wsi Wampierzów, obecnie woj. podkarpackie, wykształcenie: wyższe - nauczyciel, emeryt. Od czerwca 1990r. mieszkaniec wsi Międzylesie. Aktywny i długoletni działacz społeczny. W latach 1965-1975 Pan Józef Działo jest radnym Powiatowej Rady Narodowej w Strzelinie woj. wrocławskie oraz jej wiceprzewodniczącym. Przez większą część życia zawodowego służył ojczyźnie będąc żołnierzem zawodowym. Od lutego 1999r do lutego 2011 r. zostaje wybrany sołtysem wsi Międzylesie, w tym samym czasie pełni funkcję przewodniczącego Gminnej Rady Stowarzyszenia Sołtysów i wiceprzewodniczącego Zarządu Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów. W latach 2005 – 2009 jako sołtys odpowiedzialny jest za całokształt współpracy z Bankiem Żywności w Gorzowie Wlkp. - koordynuje i rozlicza przywóz paczek do poszczególnych miejscowości. Bezinteresowny, cieszący się powszechnym szacunkiem i uznaniem człowiek, pomagający wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Bardzo dobry organizator, wieś pod jego „rządami” odzyskuje dawną świetność, angażuje się, z sukcesami, w ratowanie zabytkowego kościoła w Międzylesiu. Aktywizuje do działania mieszkańców, swoją silną osobowością powoduje reaktywację Koła Gospodyń Wiejskich w Międzylesiu.
Odznaczony wieloma odznaczeniami, m.in.: Krzyżami Kawalerskimi i Oficerskim Orderem Odrodzenia.
Zdzisław Roszak ur. 16 czerwca 1952 r. w Brodach k. Lubska, wykształcenie średnie – Szkoła Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Od 1971r. strażak w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, w tym samym czasie Pan Zdzisław Roszak wstępuje do Ochotniczej Straży Pożarnej w Podłej Górze. W 1972r. powołany w skład Zarządu Gminnego OSP w Skąpem. W 1974r. decyzją Naczelnika Rady Gminy w Skąpem powołany na Komendanta Gminnego OSP w Skąpem, tę funkcję z przerwą w latach 1992-1999 pełni do 2002r. W 1998r. Pan Zdzisław Roszak przechodzi na emeryturę, ale cały swój wolny czas poświęca działalności społecznej w swojej miejscowości i w Gminie Skąpe. W 1999r. obejmuje funkcję sołtysa wsi, którą pełni nieprzerwanie do lutego 2011r. W 2002r. zostaje wybrany w wyborach samorządowych na radnego gminy i pełni tę funkcje dwie kadencje. Dodatkowo w latach 2000-2008 pełni funkcje ławnika Sądu Rejonowego Wydziału karnego w Świebodzinie.
W roku 2006 obejmuje funkcję prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP w Skąpem, którą pełni do maja 2011r. i w ponownych wyborach zostaje wiceprezesem Zarządu Gminnego OSP. W międzyczasie pełni też obowiązki wiceprezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świebodzinie do listopada 2011r. oraz członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa Lubuskiego.
Za działalność zawodową i społeczną zostaje odznaczony:
W 1983r. – Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa
W 1986 r. – Odznaką Honorową „Za Rozwój Województwa Zielonogórskiego”
W 1987 r. – Srebrnym Medalem „Za zwalczanie powodzi”
W 1992 r. – Brązowym Medalem „Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa”
W 2009 r. – Złotym Znakiem Związku