1. Most przesuwny z zamkiem wodnym na Ołoboku
W miejscowości Ołobok znajdują się mosty przesuwne, tama i bunkry. Przy wyjeździe z Ołoboku na Rokitnicę widzimy most K603a, który posiada dobrze zachowaną maszynownię i szlaban. Na południowy-zachód od mostu są ruiny obiektu 653 z pierwotnej linii Niesłysz - Obra. Nieco mniejszy od poprzedniego jest most K603b, znajdujący się przy wyjeździe z Ołoboku na Borów. Niestety, tu maszynownia jest niedostępna. Kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem Ołobok-Niesulice-Borów są ruiny obiektów 655a i b z pierwotnej linii Niesłysz-Obra. Trzecim obiektem znajdującym się ok. 400 m od mostu K603b jest potężny bunkier o grubości ścian 3,5 m. Skrywa w sobie tamę 602 mogącą spiętrzyć wody jeziora Niesłysz.
Dowiedź się więcej -> Fortyfikacje Międzyrzeckiego Regionu Umocnionego na terenie Gminy Skąpe
2. Ołobok - parafialny kościół klasycystyczny p.w. św. Bartłomieja (nie jest przy szlaku)
2. Ołobok - parafialny kościół klasycystyczny p.w. św. Bartłomieja (nie jest przy szlaku)
Wzniesiony został jeszcze przed nadaniem Ołobokowi praw miejskich. W materiałach źródłowych wspomniany jest bowiem już w 1240 roku. Kościół w 1795 roku został gruntownie przebudowany otrzymując formę klasycystyczną. Z dawnej budowli zachowała się południowa kruchta z krzyżowo - żebrowym sklepieniem.
Dowiedź się więcej -> Wieś Ołobok i Zabytki architektury
10. Łąkie - zabytkowy okolnicowy plan wsi (nie jest przy szlaku)
Wieś rozplanowana wokół owalnego jeziora. Łąkie jest jedną z dwóch miejscowości w woj. lubuskim zbudowaną na takim planie. We wsi zachowała się częściowo zabudowa z przełomu XIX i XX w.
Dowiedź się więcej -> Wieś Łąkie i Zabytkowe układy wiejskie
3. Radoszyn - późnogotycki kościół filialny p.w. Jadwigi
3. Radoszyn - późnogotycki kościół filialny p.w. Jadwigi
Powstał z fundacji klasztoru cysterek w Trzebnicy w końcu XV wieku. Na uwagę zasługuje usytuowany w prezbiterium późnogotycki drewniany tryptyk z około 1490 roku z przedstawieniami św. Doroty, Barbary, Marii Magdaleny i koronacji Marii w zwieńczeniu.
Zbór ewangelicki z początku XIX wieku znajduje się tuż obok kościoła katolickiego. Obecnie w stanie ruiny. Stojące obok siebie świątynie to typowy przykład przedwojennego dualizmu religijnego na pograniczu polsko – niemieckim.
Dowiedź się wiecej -> Wieś Radoszyn i Zabytki architektury
4. Darnawa - kościół filialny p.w. Alojzego Gonzagi z początku XX wieku, wzniesiony na miejscu starszego. Wg legendy ufundowany przez Henryka Brodatego.
Dowiedź się więcej -> Wieś Darnawa
5. Niekarzyn - pałac i dwór (nie jest przy szlaku)
Pałac- początki tej budowli sięgają XVIIw. Zachowane mury piwnic o grubości 1,8 m mogą wskazywać na istnienie w tym czasie dworu o charakterze obronnym. Obecnie pałac użytkowany jest przez Szkołę Podstawową.
Dwór - zbudowany został w 4 ćw. XVIII w. w stylu barokowym. Za dworem rozciąga się niewielki park krajobrazowy, łagodnie opadający ku rzece Jabłonnej.
Dowiedź się więcej -> Wieś Niekarzyn
6. Pałck - kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (nie jest przy szlaku)
Kościół w Pałcku należy do najcenniejszych zabytków sakralnego budownictwa protestanckiego z okresu baroku. Kościół usytuowany jest na terenie założenia dworskiego z pałacem, folwarkiem i ogrodem.
Dowiedź się więcej -> Wieś Pałck i Zabytki architektury
26. Uroczysko - dawny młyn
7. Przetocznica - most przesuwny z zaporą przeciwpancerną i jaz
7. Przetocznica - most przesuwny z zaporą przeciwpancerną i jaz
W pobliżu mostu znajduje się także mała elektrownia wodna. Most i jaz były elementami obrony pasywnej Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego od strony południowej. Pozostałości tych umocnień jest w Gminie Skąpe wiele.
24. Przetocznica - średniowieczny młyn
Jest to swojego rodzaju skansen. We wnętrzu budowli przetrwały zabytkowe urządzenia do mielenia zboża, a przy młynie jest druga ciekawostka - zabytkowa elektrownia wodna z 1936 roku. Do dzisiaj wytwarzająca energię elektryczną za pomocą także zabytkowej turbiny.
Dowiedź się więcej -> Przysiółek Przetocznica
8. Podła Góra - jednym z najstarszych obiektów Podłej Góry jest ulicówka, której korzenie sięgają wieku XVI. Jej istniejący plan jest jednak zatarty z powodu znajdującego się na jej terenie folwarku. Ten ostatni budynek powstał na przełomie wieków XIX i XX.
Ma na celu ochronę i zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych rynny polodowcowej oraz znajdujących się w niej stawów, jezior, wałów ozowych i doliny rzeki Gryżyński Potok. Atrakcyjność tego obszaru wynika przede wszystkim z niezwykłości krajobrazu: zróżnicowana rzeźba terenu, duże nachylenie zboczy rynny, liczne jeziora polodowcowe, stawy, 94 źródła zboczowe, 17 torfowisk i pstrągowa rzeka Gryżynka. Teren pokrywa bardzo zróżnicowana szata roślinna. Występuje tu wiele interesujących gatunków zwierząt. Najpiękniejsza część parku znajduje się pomiędzy wsiami Gryżyna i Grabin.
Dowiedź się więcej -> Gryżyński Park Krajobrazowy
Opracowanie: Studio Stodoła. Agencja zleceń nietypowych www.studiostodola.pl