Opis herbu – na tarczy w błękitnym polu herbowym postać św. Bartłomieja w białej szacie z żółtym (złotym) nożem w prawej ręce, stojącego na zielonym wzniesieniu. Po jego prawej stronie trzy żółte (złote) kłosy. Poniżej wzniesienia błękitna woda.
W herbie połączone zostały motywy związane z najstarszą historią gminy i jej położeniem naturalnym oraz rolniczym charakterem gospodarki.
Postać św. Bartłomieja stanowi nawiązanie do czasów, gdy większość terenów obecnej gminy była własnością klasztoru cysterek z Trzebnicy, których jednym z głównych patronów był właśnie św. Bartłomiej. W ten sposób w herbie zaakcentowany został ponad 600-letni okres historii związanej z klasztorem.
Nóż trzymany przez świętego jest jego atrybutem z którym jest zawsze przedstawiany, a związany jest z okolicznościami śmierci świętego, który został obdarty ze skóry. Wizerunek św. Bartłomieja widniał na najstarszej XIII wiecznej pieczęci klasztoru w Trzebnicy.
Trzy złote lub żółte kłosy stanowią symboliczne nawiązanie do rolniczego charakteru gminy.
Zielone wzniesienie, błękitna woda oraz pole herbowe oznaczają naturalne walory gminy, a więc pofałdowany teren i jeziora.
Opracowanie: dr Wojciech Strzyżewski
Herb został przyjęty Uchwałą Rady Gminy nr X/52/91 z dnia 23 stycznia 1991 r. w sprawie ustalenia herbu gminy.