10. Łąkie - zabytkowy okolnicowy plan wsi
Wieś rozplanowana wokół owalnego jeziora. Łąkie jest jedną z dwóch miejscowości w woj. lubuskim zbudowaną na takim planie. We wsi zachowała się częściowo zabudowa z przełomu XIX i XX w.
Dowiedź się więcej -> Wieś Łąkie i Zabytkowe układy wiejskie
11. Skąpe - Kościół neogotycki z drugiej połowy XIX wieku
Wysmukła bryła jednonawowego kościoła zamknięta jest dwuspadowym dachem, krytym ceramiczną dachówką karpiówką. Od wschodu zlokalizowane jest prezbiterium zamknięte trójbocznie. Po jego bokach znajdują się niższe bryły krucht, których dachy pokryte są blachą. Ceglane elewacje wieńczy gzyms kostkowy, w prezbiterium – arkadowy. W podłużnych elewacjach mieszczą się dwa poziomy okien: niższe okna biforyjne, wyższe – ostrołukowe w uskokowych ościeżach. Od zachodu zlokalizowana jest wieża zakończona szczytami i ośmioboczną iglicą.
Dowiedź się więcej -> Wieś Skąpe i Zabytki architektury
12. Most forteczny przesuwny na drodze lokalnej Skąpe - Cibórz, nad kanałem Ołobok
Dowiedź się więcej -> Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
13. Cibórz - dawne koszary niemieckie
Ciekawa zabudowa schowana w 80 -letnim lesie. Obecnie wieś z otwartym szpitalem dla nerwowo i psychicznie chorych. Warto zobaczyć Kasyno oficerskie i strażnicę.
Dowiedź się więcej -> Osada Cibórz i Historia Ciborza
14. Międzylesie - kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
Jest jednym z najpiękniejszych zabytków Gminy Skąpe. Kościół wybudowano w 1834 r. siłami wszystkich mieszkańców wsi, bez względu na wyznanie.
Dowiedź się więcej -> Wieś Międzylesie i Zabytki architektury
15. Zawisze - pałac i siedziba Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego
Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny, położony we wschodniej części wsi, założony został w połowie XIX wieku, a rozbudowany po 1945 roku.
Dowiedź się więcej -> Wieś Zawisze
9. Gryżyński Park Krajobrazowy
Ma na celu ochronę i zachowanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych rynny polodowcowej oraz znajdujących się w niej stawów, jezior, wałów ozowych i doliny rzeki Gryżyński Potok. Atrakcyjność tego obszaru wynika przede wszystkim z niezwykłości krajobrazu: zróżnicowana rzeźba terenu, duże nachylenie zboczy rynny, liczne jeziora polodowcowe, stawy, 94 źródła zboczowe, 17 torfowisk i pstrągowa rzeka Gryżynka. Teren pokrywa bardzo zróżnicowana szata roślinna. Występuje tu wiele interesujących gatunków zwierząt. Najpiękniejsza część parku znajduje się pomiędzy wsiami Gryżyna i Grabin.
Dowiedź się więcej -> Gryżyński Park Krajobrazowy
Opracowanie: Studio Stodoła. Agencja zleceń nietypowych www.studiostodola.pl