16. Złoty Potok
20. Niesulice
Jezioro Niesłysz jest największym jeziorem na Pojezierzu Łagowskim. Jezioro stanowi idealny akwen do uprawiania różnorodnych sportów wodnych i wędkarstwa.
Szczególnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa i wioślarstwa, a zimą – bojerów. Jezioro obfituje w dorodną płoć, leszcza i lina, okonia, szczupaka i węgorza.
Dowiedź się więcej -> Jezioro Niesłysz
1. Most przesuwny z zamkiem wodnym na Ołoboku
W miejscowości Ołobok znajdują się mosty przesuwne, tama i bunkry. Przy wyjeździe z Ołoboku na Rokitnicę widzimy most K603a, który posiada dobrze zachowaną maszynownię i szlaban. Na południowy-zachód od mostu są ruiny obiektu 653 z pierwotnej linii Niesłysz - Obra. Nieco mniejszy od poprzedniego jest most K603b, znajdujący się przy wyjeździe z Ołoboku na Borów. Niestety, tu maszynownia jest niedostępna. Kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem Ołobok-Niesulice-Borów są ruiny obiektów 655a i b z pierwotnej linii Niesłysz-Obra. Trzecim obiektem znajdującym się ok. 400 m od mostu K603b jest potężny bunkier o grubości ścian 3,5 m. Skrywa w sobie tamę 602 mogącą spiętrzyć wody jeziora Niesłysz.
Dowiedź się więcej -> Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
2. Ołobok - parafialny kościół klasycystyczny pw. św. Bartłomieja (nie jest przy szlaku)
Wzniesiony został jeszcze przed nadaniem Ołobokowi praw miejskich. W materiałach źródłowych wspomniany jest bowiem już w 1240 roku. Kościół w 1795 roku został gruntownie przebudowany otrzymując formę klasycystyczną. Z dawnej budowli zachowała się południowa kruchta z krzyżowo - żebrowym sklepieniem.
Dowiedź się więcej -> Wieś Ołobok i Zabytki architektury
21. Rokitnica - kościół pw. Św. Jadwigi
Pierwotna świątynia przetrwała do początku XIX wieku, kiedy to została rozebrana, a na jej miejscu gmina ewangelicka wybudowała w latach 1832 – 1833 istniejący do dnia dzisiejszego kościół szachulcowy.
Pałac klasycystyczny - wzniesiony prawdopodobnie w końcu XVIII w. i przebudowany po pożarze w 1848 r. Obecnie w rękach prywatnych.
Dowiedź się więcej -> Wieś Rokitnica i Zabytki architektury
12 Most forteczny przesuwny - (nie jest przy szlaku)
12 Most forteczny przesuwny - (nie jest przy szlaku)
Znajduje się na drodze lokalnej Skąpe - Cibórz, nad kanałem Ołobok
13. Cibórz - dawne koszary niemieckie
Ciekawa zabudowa schowana w 80 -letnim lesie. Obecnie wieś z otwartym szpitalem dla nerwowo i psychicznie chorych. Warto zobaczyć Kasyno oficerskie i strażnicę.
Dowiedź się więcej -> Historia Ciborza
22. Rybakówka - jaz z mostkiem na Ołoboku
24. Przetocznica - średniowieczny młyn
Jest to swego rodzaju skansen. We wnętrzu budowli przetrwały zabytkowe urządzenia do mielenia zboża, a przy młynie jest druga ciekawostka - zabytkowa elektrownia wodna z 1936 r. Do dzisiaj może wytwarzać energię elektryczną za pomocą (również) zabytkowej turbiny.
7. Przetocznica - most forteczny przesuwny rolkowy
W pobliżu mostu znajduje się także mała elektrownia wodna. Most i jaz były elementami obrony pasywnej Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego od strony południowej. Pozostałości tych umocnień jest w Gminie Skąpe wiele.
Dowiedź się więcej -> Przysiółek Przetocznica i Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
25. Uroczysko - dawny młyn
Opracowanie: Studio Stodoła. Agencja zleceń nietypowych www.studiostodola.pl