16. Złoty Potok
Dowiedź się więcej -> Jeziora Gminy Skąpe
17. Węgrzynice - neogotycki kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
W centrum wsi usytuowany jest kościół filialny wzniesiony w 1885 roku, na miejscu starszego. Po stronie północnej i zachodniej przylega do niego, ogrodzony płotem, cmentarz. Bryłę kościoła tworzy wysoka nawa zamknięta dachem dwuspadowym. Po stronie wschodniej przylega, niższe prezbiterium o trójspadowym dachu. Do nawy i prezbiterium przylegają dwa niższe aneksy o dwuspadowym dachu. Od zachodu dominuje czterokondygnacyjna, graniasta wieża, zakończona ośmioboczną iglicą zwieńczoną krzyżem na kuli. Elewacje ceglane z podkreślonym cokołem i o czterech ostrołukowych oknach w nawie, wspartych na wydatnym gzymsie podokienniku. Dzwonnica z 1843 roku drewniana na rzucie kwadratu o czterospadowym dachu.wzniesiony w 1885 roku, na miejscu starszego.
Dowiedź się więcej -> Wieś Węgrzynice
15. Zawisze - Pałac i siedziba Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego
Zespół pałacowo-parkowo-folwarczny, położony we wschodniej części wsi, założony został w połowie XIX wieku, a rozbudowany po 1945 roku.
Dowiedź się więcej -> Wieś Zawisze i Gryżyński Park Krajobrazowy
8. Podła Góra
Jednym z najstarszych obiektów Podłej Góry jest ulicówka, której korzenie sięgają wieku XVI. Jej istniejący plan jest jednak zatarty z powodu znajdującego się na jej terenie folwarku. Ten ostatni budynek powstał na przełomie wieków XIX i XX. Pod koniec XIX wieku w Podłej Górze wybudowano dwór, który do dziś zachował się w dobrym stanie.
Dowiedź się więcej -> Wieś Podła Góra
14. Międzylesie - kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Jest jednym z najpiękniejszych zabytków Gminy Skąpe. Kościół wybudowano w 1834 r. siłami wszystkich mieszkańców wsi, bez względu na wyznanie.
Dowiedź się więcej -> Wieś Międzylesie i Zabytki architektury
18. Mostek na Ołoboku- rzeka w naturalnym swoim biegu
2. Ołobok - parafialny kościół klasycystyczny pw. św. Bartłomieja
Wzniesiony został jeszcze przed nadaniem Ołobokowi praw miejskich. W materiałach źródłowych wspomniany jest bowiem już w 1240 roku. Kościół w 1795 roku został gruntownie przebudowany otrzymując formę klasycystyczną. Z dawnej budowli zachowała się południowa kruchta z krzyżowo - żebrowym sklepieniem. patrz 2
Dowiedź się więcej -> Wieś Ołobok i Zabytki architektury
Opracowanie: Studio Stodoła. Agencja zleceń nietypowych www.studiostodola.pl