„Sto lat!” odśpiewano członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Ołoboku w dniu 17 listopada b.r. Ten dzień był ich świętem. W sobotni wieczór Sympatyczne Panie z KGW obchodziły swój wielki jubileusz – 50-lecie istnienia ich organizacji. W sali wiejskiej w Ołoboku życzenia wszelkiej pomyślności, długiego zdrowia oraz dalszej owocnej działalności odbierały obecne członkinie KGW wraz z przewodniczącą Koła, panią Barbarą Walak, oraz ich starsze koleżanki, których czynna działalność w KGW przypadła na lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Swój podziw za wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji i polskości oraz podziękowania za współpracę złożyli: w imieniu własnym i rady sołeckiej wsi Ołobok - pani Halina Staszyńska, młodzież z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ołoboku, Wójt i Sekretarz Gminy Skąpe – pan Zbigniew Woch wraz z panią Alicją Hoppen-Anyszko, radni Gminy Skąpe w osobach: Józef Roszczyk i Michał Ligas, przedstawiciele Klubu Sportowego „Błękitni”, Niezależnego Towarzystwa Wędkarskiego oraz miłośnicy gołębi ze Związku Hodowców Gołębi. Zanim wzniesiono toast, głos zabrała pani Czesława Tamuć, która przedstawiła historię powstania oraz dzieje ołobockiego KGW. Jej głos był jak najbardziej uprawniony, bowiem pani Czesława od wielu lat jest kronikarzem Koła.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że historia Kół Gospodyń Wiejskich sięga lat 20. XX wieku. Powstały one jako organizacje społeczno-oświatowe kobiet wiejskich. Ich działalność została przerwana przez II wojnę światową. Po wojnie KGW wznowiły działalność w 1957 r., wtedy też powstało KGW w Ołoboku. Liczebność Koła w poszczególnych latach była różna. ale szczególnie wzrosła w latach 70. Obecnie pań działających w KGW Ołobok jest 21. Ich społeczna praca skupia się na działalności szkoleniowej (z dziedziny zdrowia i higieny. żywienia, uprawy ogródka itp.), organizacji wycieczek turystycznych, konkursów (np. na najładniejszy ogródek, najlepiej zadbaną posesję), wystawianiu własnych prac, organizacji kursów kulinarnych i krawieckich. Członkinie Koła uczestniczą we wszelkich wydarzeniach z życia wsi oraz biorą udział w przygotowaniach i obchodach tradycyjnych świąt czy lokalnych uroczystości. Nie dziwi zatem, że sobotni wieczór był przede wszystkim ich autorstwa. Nie można nie docenić wspaniałej organizacji tej wyjątkowej uroczystości; przepięknej aranżacji sali, ciekawej oprawy muzycznej oraz przepysznych potraw. Wysoki poziom imprezy zapewnili nie tylko znamienici goście, ale też zaprezentowana przez jedną z członkiń próba poetycka - wiersz „Mimo wszystko” wyrecytowany przez jego autorkę, Barbarę Margiel. Ostatecznie wieczór zakończył się zabawą taneczną przy wsparciu muzycznym zespołu „Brawo” z Lubrzy.
Pozostaje nam w tym miejscu serdecznie podziękować Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Ołoboku za trud, zaangażowanie i poświęcenie na rzecz pracy społecznej, optymizm i nieskrywaną radość życia oraz fakt, że są Panie dla nas wszystkich inspiracją do naśladowania.