O szansach na wielkie pieniądze dla lubuskich wsi mówiono na spotkaniu z samorządowcami w dniu 20 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim. Nie bez powodu temat pieniędzy został poruszony podczas spotkania. Było ono bowiem finalizacją starań włodarzy gmin województwa lubuskiego o pozyskanie środków na realizację inwestycji wodno-kanalizacyjnych w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Był też okazją do uroczystego odpisania umów w tym zakresie. Wśród gmin, które pomyślnie przeszły weryfikację złożonych wniosków o przyznanie dotacji w ramach ww. działania jest także Gmina Skąpe. W dniu 20 lipca Wójt Gminy - Zbigniew Woch odebrał z rąk Marszałek Województwa Lubuskiego - pani Elżbiety Polak umowę na dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Łąkie.
Dzięki podpisanej umowie Gmina może liczyć na pomoc finansową w wysokości przeszło 2,5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na cele realizacji inwestycji wartej przeszło 6 mln zł, związanej z wybudowaniem podstawowej infrastruktury kanalizacyjnej we wsi Łąkie oraz rurociągu przesyłowego na trasie Łąkie-Ołobok. Celem zadania jest poprawa warunków życia mieszkańców wsi Łąkie oraz wzrost zainteresowania turystycznego miejscowością posiadającą wysokie walory kulturowo-przyrodnicze, prowadzące do podniesienia atrakcyjności wsi jako miejsca społeczno-gospodarczego i turystycznego rozwoju, a także ekonomicznego wzrostu w związku z poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie agroturystycznej, wynikające z wybudowania podstawowej infrastruktury technicznej we wsi.
Planowana operacja jest konsekwencją przyjętej przez samorząd gminny strategii poprawiania infrastruktury technicznej w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy, której pierwszymi osiągnięciami były – przypomnijmy –wodociąg w Skąpem, kanalizacja i wodociąg w Międzylesiu, następnie w Ołoboku, Niesulicach, Kalinowie, a ostatnio kanalizacja w Radoszynie. Na większość ww. inwestycji, podobnie jak teraz, gmina pozyskała wsparcie w postaci środków finansowych Unii Europejskiej w ramach różnych, dostępnych programów, w tym: Sapard, Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, Lubuski Regionalny Program Operacyjny i - w ostatnim czasie - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ten ostatni wśród gmin wiejskich cieszy się dużym zainteresowaniem, nie dziwi zatem, że także my dołożyliśmy w ostatnich latach wszelkich starań, by móc skorzystać z szansy, jaką przynosi PROW. Planowana operacja powinna rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Do tego czasu Gmina wyłoni wykonawcę w procedurze przetargowej, której ogłoszenie przewidzieliśmy pod koniec tego roku. Zakończenie zadania powinno nastąpić jesienią 2013 r. Od tej chwili mieszkańcy miejscowości będą mogli podłączać się do wybudowanej sieci i cieszyć komfortem, jaki da nowa infrastruktura.