Przypominamy, że w dniu 7 listopada 2012r. w województwie lubuskim zostanie wyłączone nadawanie analogowego sygnału telewizyjnego. Od tego dnia sygnał będzie nadawany tylko w formie cyfrowej. Do odbioru tego sygnału niezbędny jest telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4 lub w przypadku braku takiego odbiornika specjalny dekoder STB (w formie przystawki podłączanej do starego typu telewizora i zwykłej anteny telewizyjnej). Bez spełnienia jednego z tych wymagań odbiór programów telewizji nie będzie możliwy. Problem nie dotyczy osób korzystających z platform satelitarnych (np.: Cyfra+, Cyfrowy Polsat, n), gdyż te wraz z usługą telewizyjną dostarczają własny tuner. Jednocześnie informujemy, że nadawanie sygnału radiowego nie ulegnie zmianie.
W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikiem Urzędu pod numerem telefonu (68)3419212 wew. 24.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jaka jest różnica między nadawaniem cyfrowym a analogowym?
Podstawową różnicą pomiędzy telewizją analogową a cyfrową są dużo większe możliwości uzyskania wysokiej jakości obrazu cyfrowego. DVB-T umożliwiła także zwiększenie liczby programów, które będą oferowane widzom w całej Polsce. Cyfrowy multipleks ( zestaw programów) , który zajmuje jeden dotychczasowy kanał - jedna częstotliwość telewizyjną (przenoszącą jeden analogowy program) może przenieść, w zależności od zastosowanej kompresji, od 1 do 8 programów cyfrowych. To będzie wynikiem dokonania wyboru pomiędzy jakością ( stopniem kompresji, rozdzielczością) obrazu oraz przyjętą odpornością emisji na zakłócenia w tym założoną równomiernością pokrycia terenu - zakładanego zasięgu pojedynczej stacji nadawczej DVB-T. Pojemność transmisyjna multipleksu może być również wykorzystana do emisji innych usług związanych bądź niezwiązanych z programami telewizyjnymi.
Kupiłem telewizor o przekątnej 37 cali, czy mogę odbierać telewizję cyfrową?
Długość przekątnej ekranu Twojego telewizora nie ma wpływu na odbiór telewizji cyfrowej. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebujesz telewizora z wbudowanym tunerem albo zewnętrznej przystawki tzw. STB do starszego modelu telewizora. Sprawdź w instrukcji czy Twój telewizor ma wbudowany tuner DVB-T MPEG-4 (H.264/AVC).
Czy będę musiał kupić nowy telewizor?
Oglądanie programów telewizji cyfrowej za pomocą dotychczas posiadanych odbiorników, które nie posiadają wbudowanej funkcji ich odbioru będzie możliwe poprzez zastosowanie specjalnej przystawki (tzw. STB ang. Set-top-box). Umożliwi to wykorzystanie dotychczas posiadanego telewizora. Jednak, aby oglądać programy w wysokiej rozdzielczości oraz skorzystać z dodatkowych usług multimedialnych konieczny będzie zakup odbiornika oferującego takie możliwości.
Co to jest STB (set-top-box)?
Set-top-box (STB) jest specjalnym urządzeniem, które ma postać przystawki do telewizora. Umożliwia ono odbiór programów telewizji cyfrowej przy użyciu odbiornika telewizyjnego, który nie ma możliwości samodzielnego odbioru sygnału cyfrowego.
Ile kosztuje STB?
Koszty podstawowego dekodera służącego do podłączenia do telewizora (tzw. Set-top-box) zaczynają się już od ok. 100 zł. Urządzenia bardziej zaawansowane (np. posiadające wbudowany dysk), są oczywiście droższe.
Co się stanie, jeżeli nie przełączę się na odbiór telewizji cyfrowej?
Po wyłączeniu dotychczasowej telewizji analogowej odbiór programów telewizji nie będzie możliwy bez odpowiedniego telewizora umożliwiającego odbiór naziemnych programów cyfrowych w Polsce (DVB-T MPEG-4) lub wyposażenia się w odpowiednią zewnętrzną przystawkę (tzw. Set-Top-Box).
Jak to wpłynie na moje radio?
Stacje radiofoniczne nadające w popularnej technice UKF FM są niezależne od zmian w emisjach programów telewizyjnych. Sposób odbioru programów radiowych nie ulegnie zmianie po wprowadzeniu telewizji cyfrowej. W przyszłości planowana jest cyfryzacja radiofonii.
Dodatkowe informacje: http://cyfryzacja.gov.pl i pod bezpłatnym numerem telefonu: 800 007 788