Manifestacja patriotyzmu oraz przejawy dumy narodowej, wyrażające się nie tylko udziałem w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, ale przede wszystkim umiejętnością współprzeżywania radości z rodakami oraz odczuwania wraz z nimi jedności i odpowiedzialności za ojczyznę, stały się minionej niedzieli najważniejszymi elementami obchodów narodowego święta. Także w Gminie Skąpe. Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości zespół śpiewaczy „Błękit” z Ołoboku wraz z Radą Sołecką wsi Węgrzynice zorganizował w dniu 11 listopada 2012 r. gminne obchody Święta Niepodległości.
O trzech lat tradycją było zapraszanie przez zespół „Błękit” w dniu 11 listopada do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które odbywało się w świetlicy wiejskiej w Ołoboku. W tym roku jednak zespół, kierowany przez panią Agnieszkę Stoczewską, zdecydował o przekształceniu lokalnej inicjatywy w ogólnogminne święto. Do udziału w uroczystości zaproszono uczniów Szkoły Podstawowej w Ołoboku, wychowanków Domu Pomocy Społecznej w Toporowie oraz Chór „Kresowe Więzi” ze Świebodzińskiego Związku Kresowian, którzy wraz z zespołem „Błękit” przygotowali program artystyczny. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli samorządu – pana Wójta Zbigniewa Wocha, którego w pierwszej kolejności wywołano do podzielenia się swymi refleksjami dotyczącymi narodowego święta, a także pana Józefa Roszczyka, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy, który poprowadził uroczystość. Swą obecnością zaszczycili proboszczowie wszystkich gminnych parafii, ks. Tadeusz Wielgolaski, ks. Marek Olszański oraz ks. Zbigniew Dymitruk. Jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy Gminy Skąpe, licznie przybyli na uroczystość.
W programie obchodów nie zabrakło pieśni oraz wierszy o tematyce patriotycznej. Jako pierwsi wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Ołoboku, prezentując przedstawienie pt. „Żeby Polska była Polską”. Dzieci doskonale poradziły sobie nie tylko z poważną, martyrologiczną tematyką, ale też z niecodziennym dla niektórych, niezbędnym na potrzeby przedstawienia przebraniem. Nad prawidłowym przebiegiem całości czuwały panie Edyta Kościukiewicz oraz Dorota Kostrzewa, nauczycielki ze szkoły w Ołoboku.
Wychowankowie Domu Pomocy Społecznej w Toporowie, od lat partnerzy zespołu „Błękit” w licznych wspólnych projektach, przybyli na uroczystość z montażem słowno-muzycznym pt. „Ta, co nigdy nie zginęła”. Program został przygotowany przez instruktorkę Annę Sadło zDPS w Toporowie, w tym scenariusz, scenografia oraz prowadzenie grupy.
Pieśni żołnierzy AK z rejonu Wasiliszek, gdzie urodził się Czesław Niemen, zaprezentował Chór „Kresowe Więzi” , na koniec zaś wystąpił zespół „Błękit”.
Finałem uroczystości było wspólne śpiewanie przez wszystkich uczestników wydarzenia pieśni oraz rozmowy przy poczęstunku o historii oraz przyszłości naszej ojczyzny.