Zbliżający się 8 marca br. raczej nie będzie kojarzył się mieszkańcom wsi Łąkie z popularnym Dniem Kobiet, lecz z dniem rozpoczęcia ważnej dla miejscowości inwestycji kanalizacyjnej. Skorzystają na niej wszyscy mieszkańcy, bez względu na płeć. Inwestycja oczekiwana była od dawna. Niestety, jej koszt - przekraczający 6 mln zł - przerastał możliwości gminy, która bez finansowego wsparcia z zewnątrz nie byłaby w stanie samodzielnie podołać tak kosztownemu zadaniu. Pomocny w realizacji zadania okazał się Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach którego gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Już w 2011 roku gmina złożyła w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze stosowną dokumentację aplikacyjną. Podpisana w drugiej połowie 2012 roku umowa z Samorządem Województwa Lubuskiego o przyznanie pomocy w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego PROW na lata 2007-2013, pozwoliła rozpocząć przygotowania do ogłoszenia procedury przetargowej. Działania w tym zakresie ruszyły planowo na początku tego roku. W dniu 11 stycznia ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania. Przystąpiło do niego 8 firm. W wyniku weryfikacji złożonych ofert wyłoniliśmy wykonawcę, tj. Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej INSAN s.c. z Lubina, które zadeklarowało wykonać inwestycję za kwotę 1.966.046,32 zł. Umowa została podpisana 26 lutego 2013 r. W dniu 8 marca zostanie wykonawcy przekazany teren budowy. Od tego dnia, aż do sierpnia br., mieszkańcy wsi mogą spodziewać się w miejscowości zwiększonego ruchu, związanego z wykonywanymi pracami budowlanymi. Te chwilowe niedogodności powinna, jak sądzimy, zrekompensować perpektywa poprawienia się warunków życia.
Rozpoczynająca się wkrótce inwestycja w Łąkiem jest kolejnym - po skanalizowaniu w ostatnich latach wsi Ołobok, Niesulice, Kalinowo, Radoszyn - przedsięwzięciem gminy w zakresie poprawy infrastruktury technicznej, które znacząco wpływa na podniesienie poziomu życia jej mieszkańców. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż ze względu na obecność w miejscowości dwóch jezior, inwestycja pozytywnie wpłynie także na środowisko. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia rozwoju turystyki w tym rejonie. Należy bowiem pamiętać, że w miejscowości funkcjonuje największa w gminie liczba gospodarstw agroturystycznych. Pozostaje mieć nadzieję, że tegoroczna wiosna nie spłata nam żadnego pogodowego figla i roboty budowlane ruszą pełną parą już od przyszłego tygodnia.