Niedosyt, jaki zapewne odczuło wielu naszych internautów w oczekiwaniu na pojawienie się relacji z uroczystości nadania imienia Jerzego Klempela sali sportowej w Międzylesiu, niniejszym pragniemy zaspokoić i jednocześnie zadośćuczynić niewygodom związanym z bezskutecznym śledzeniem naszej strony internetowej w ostatnim czasie. Pomimo znaczącego opóźnienia, za które gorąco przepraszamy, i które nie wynika bynajmniej z naszej opieszałości czy braku przywiązania wagi do tego wyjątkowego wydarzenia, nie zamierzamy pozostawić go bez echa.
Niewiarygodna wręcz perfekcja, z jaką przygotowano kwietniową uroczystość nie umknęła naszej uwadze. Wzruszenie, jakiego doznaliśmy w czasie jej trwania pozostaje w naszych sercach do dzisiaj. Dlatego też - zakończywszy wszystkie nałożone na nas nieprzekraczalnymi terminami obowiązki dokumentacyjne wynikające z realizacji projektów „unijnych” – z wielką radością przystępujemy, choć po czasie, do opisania Państwu wydarzenia, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.
Najlepszy, niezastąpiony, wybitny – to zaledwie znikoma część określeń, jakimi można by próbować opisać postać Jerzego Klempela, a i tak nawet w połowie nie wyczerpuje ona wszystkich możliwych superlatyw, na jakie zasługuje ten wyjątkowy polski piłkarz ręczny. Pokaźny dorobek tego sportowca oraz fakt, że urodził się tutaj - w niewielkim Międzylesiu, były inspiracją do podjęcia przez Dyrektora Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka inicjatywy, która w dniu 23 kwietnia 2013 r. znalazła swój uroczysty finał.
Już sama data realizacji przedsięwzięcia ma swoją znaczącą wymowę. W tym dniu bowiem minęła rocznica urodzin bohatera tej wyjątkowej uroczystości. Gdyby żył, ukończyłby 60 lat. Uroczystość była więc nie tylko okazją pozyskania patrona dla międzyleskiej sali sportowej, ale przede wszystkim pretekstem do uczczenia jego pamięci oraz do wspomnień o bogatym życiu tego wybitnego sportowca.
Jak wybitnego mięliśmy okazję dowiedzieć się podczas ceremonii, nad którą honorowy patronat objął Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce pan Andrzej Kraśnicki. Zanim jednak do niej doszło, do refleksji nad przebiegiem kariery sportowej J. Klempela skłoniły uczestników wydarzenia wielkoformatowe zdjęcia sportowca, rozwieszone na ścianach sali oraz cytat: "Obrońcy skakali razem z nim, aby go zablokować. Oni opadali, a on dalej był w powietrzu i dopiero wtedy rzucał. To było fantastyczne”.
Fantastyczne było również to, że na uroczystości zebrało się znaczące grono osób, które osobiście znały Jerzego Klempela, w tym jego rodzina – żona Barbara Klempel oraz siostra – Elżbieta Skalska wraz z mężem Witoldem. Świetności wydarzeniu nadała obecność mistrzów olimpijskich, zdobywców brązowego medalu na olimpiadzie w Montrealu - pana Zygfryda Kuchty – wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, najlepszego obrońcy w historii polskiej piłki ręcznej, kapitana drużyny, w której występował Jerzy Klempel i pana Andrzeja Szymczaka, jednego z najlepszych bramkarzy świata.
O wysokiej randze przedsięwzięcia nie można byłoby mówić, gdyby nie obecność pana Henryka Szczepańskiego – I wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, pana profesora Bogdana Sojkina – wiceprezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, pana Rafała Stańca - przedstawiciela Związku Piłki Ręcznej w Polsce, pana Tomasza Pisarka – członka Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej, pana Bronisława Witolda Maly - prezesa Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej, Pana Tadeusza Mikulewicza, byłego trenera młodzieżowej reprezentacji Polski - członka zarządu.
Ogromnym zaszczytem było gościć także posła na Sejm RP, pana Bogusława Wontora, pana Daniela Mackiewicza - przedstawiciela Marszałka Województwa Lubuskiego, pana Jakuba Jareckiego – Wicestarostę Powiatu Świebodzińskiego, pana Dariusza Wojtalę - członka rady trenerów, trenera kadry juniorek Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej, jak również pana Zbigniewa Jaroszewicza – nauczyciela Publicznej Szkoły Podstawowej w Świebodzinie, trenera UKS Orlik Świebodzin.
Lokalny samorząd reprezentowali: Wójt Gminy Skąpe, pan Zbigniew Woch, Sekretarz Gminy, pani Alicja Hoppen-Anyszko, radni Gminy Skąpe wraz z Przewodniczącym, panem Mirosławem Olczakiem oraz Wiceprzewodniczącym panem Józefem Roszczykiem - prowadzącym ceremonię.
Na uroczystości nie zabrakło pomysłodawczyni projektu, pani Marleny Dusza-Makowskiej, dyrektorów szkół z terenu Gminy Skąpe, sołtysów oraz mieszkańców Międzylesia.
Gospodarz uroczystości, pan Krzysztof Rączkowski, nie krył wdzięczności za tak liczne przybycie. Wygłosiwszy krótkie przemówienie, w którym powitał zebranych, oddał głos uczniom swej szkoły, Karolinie Maciejewskiej i Pawłowi Rączkowskiemu z klasy IV. Ich barwna opowieść o ponadrocznych przygotowaniach do uroczystości, zilustrowana slajdami przygotowanymi przez panią Bogusławę Reinert, pełna istotnych dat, nazwisk, miejsc i wydarzeń, których nie mogło zabraknąć przed wielkim finałem, pozwoliła nam uświadomić sobie ogrom wysiłku i pasji włożonej przez uczniów i grono pedagogiczne w organizację tego przedsięwzięcia. Gazetki szkolne poświęcone postaci Jerzego Klempela, konkursy wiedzy o jego życiu i uprawianej przez niego dyscyplinie, konkursy plastyczne, treningi piłki ręcznej, wreszcie Turniej Piłki Ręcznej im. J. Klempela i wyjazd na mecz superligi – wszystko to poprzedziło uroczystość nadania imienia sali w Międzylesiu.
Okazało się, że to nie koniec. Uczniowie klas II-III i V-VI, przy udziale i pomocy pani Doroty Wasielak, własnoręcznie wykonali kolorowe transparenty i makiety, przygotowali też prezentację multimedialną, która wzbogaciła i ubarwiła wystąpienie Agnieszki Rzepki z klasy III i Mikołaja Tarnowskiego z klasy IV, którym przypadł w udziale zaszczyt zaprezentowania biografii wybitnego sportowca.
Przeurocze, giętkie niczym gumy, skoczne i zwinne cheerleaderki w różowych spódniczkach, ubarwiające swym tanecznym show przerwy między poszczególnymi punktami uroczystości, dały popis akrobacji, jakiej nie powstydziłyby się ich dorosłe koleżanki z profesjonalnych zespołów dopingujących drużyny podczas mistrzostw świata. Nasze małe (klasy I-IV) akrobatki nie ustępują im gibkością, poczuciem rytmu i - z całą pewnością - urokiem osobistym.
Wzruszenie, podniosła atmosfera i zaduma towarzyszyły odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej panu Jerzemu Klempelowi. Na ten moment czekali wszyscy. Przykryta do tej pory płótnem, stojąca pośrodku sali - tablica - skrywała napis: „Pamięci Jerzego Klempela, urodzonego w Międzylesiu wybitnego piłkarza ręcznego, mistrza Polski, dwukrotnego olimpijczyka (1976 i 1980), króla strzelców na mistrzostwach świata (1978) i olimpiadzie (1980)" oraz wyrzeźbioną postać sportowca. Jerzy Klempel jak żywy – można by rzec przyglądając się postaci. Życie tchnął w nią nowosolski artysta, pan Bogumil Sydor, który z ogromnym pietyzmem nadał indywidualny charakter poszczególnym rysom twarzy i ciała wielkiego sportowca utrwalonego w żeliwnym odlewie. I tak oto Jerzy Klempel stanął przed nami. Uśmiechając się z tablicy pamiątkowej odsłoniętej przez najbliższe mu osoby – żonę Barbarę i siostrę Elżbietę, zdawał się witać ze swoimi dawnymi kolegami z parkietu przybyłymi na uroczystość oraz pozostałymi uczestnikami ceremonii.
Poświęcona przez Księdza Proboszcza Marka Olszańskiego tablica umieszczona została następnie na ścianie budynku, tuż przy wejściu na salę sportową, skąd od tej pory przypominać będzie o najwybitniejszym zawodniku w historii nie tylko polskiej, ale i światowej piłki ręcznej.
Myli się ten, kto uzna, że odsłonięcie tablicy zamknęło uroczystość. Wręcz przeciwnie - dało pretekst do wspomnień o Jerzym Klempelu. Rozpoczęła je swoim wystąpieniem - niekryjąca wzruszenia - siostra pana Jerzego, Elżbieta Skalska, która w swoich wspomnieniach cofnęła się do czasów dzieciństwa i beztroskich zabaw z bratem, najpierw w Międzylesiu, potem w Skąpem. Pani Barbara Klempel wspominała sukcesy męża podczas mistrzostw i olimpiad. Przywiozła ze sobą także pamiątki, które przekazała dyrektorowi szkoły, panu K. Rączkowskiemu. To wspaniały gest, tym bardziej miły, że Pani Barbara do tej pory nie rozstawała się ze swoimi arcycennymi souvenirami. Dla szkoły w Międzylesiu zrobiła wyjątek. Nie był to jedyny prezent, jak się wkrótce okazało, który otrzymała międzyleska placówka. Pożądania godna koszulka Klubu Sportowego Vive Targi Kielce, z autografami jej zawodników, przekazana przez pana Dariusza Wojtalę, będzie dla naszych początkujących szczypiornistów wspaniałym talizmanem. Do nich to właśnie swe słowa skierowali działacze Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej, przedstawiciel Marszałka, poseł, wicestarosta, dawna wychowawczyni pana Jerzego, wójt Gminy Skąpe, dyrektor gimnazjum w Radoszynie i wielu innych. Z ich cennych wypowiedzi dało się wysnuć pewną puentę, która jest idealnym podsumowaniem tej części uroczystości: wielkim sportowcem i człowiekiem można zostać niezależnie od miejsca urodzenia i wychowania. Do osiągnięcia zamierzonego celu niezbędna jest pasja oraz niezrażanie się przeciwnościami.
Zmierzająca ku końcowi ceremonia kryła jeszcze kilka niespodzianek. Na początek występ zawodowych tancerzy – Magdaleny Targoni i jej kolegów: Dawida Czaczowskiego oraz Mateusza Nosalika. Ci młodzi laureaci licznych krajowych i międzynarodowych turniejów tanecznych, którzy występowali z popularnymi artystami takimi jak: Chris de Burgh, Madita, Maryla Rodowicz, Doda; którzy tańczyli w wielu telewizyjnych programach muzycznych, także zagranicznych, i którzy wystąpili podczas ceremonii otwarcia Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie – oni to właśnie porwali zgromadzonych na sali zapalonych miłośników gry w piłkę ręczną do wspólnego przeżywania tańca i muzyki.
Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie napisu na budynku sali sportowej, którego dokonali wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce pan Zygfryd Kuchta, jeden z najlepszych bramkarzy świata pan Andrzej Szymczak oraz wójt Gminy Skąpe pan Zbigniew Woch.
Mecz piłki ręcznej rozegrany pomiędzy drużyną UKS Orlik ze Świebodzina a drużyną UKS Międzylesie zakończył oficjalną cześć uroczystości. Po nim goście zaproszeni zostali do obejrzenia szkolnej wystawy okolicznościowej poświęconej Jerzemu Klempelowi. Jej przygotowaniem zajęła się pani Izabela Miłek. Fotografie wybitnego sportowca, udostępnione dzięki ogromnej życzliwości jego rodziny, wzbudziły duże zainteresowanie oglądających, podobnie jak zdjęcia z pokazowego treningu przeprowadzonego jesienią przez trenerów piłki ręcznej ze Świebodzina - Dariusza Wojtalę i Zbigniewa Jaroszewicza, a także fotografie z Pierwszego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Skąpe. Nie zabrakło dokumentacji fotograficznej z konkursu wiedzy o Jerzym Klempelu oraz z wyjazdu na mecz piłki ręcznej superligi Chrobry Głogów-Vive Targi Kielce.
Przedsięwzięcie, którego organizacji podjął się pan Krzysztof Rączkowski wraz ze swoim gronem pedagogicznym oraz uczniami uznać należy za jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-sportowych obecnego roku w powiecie, jeśli nie w województwie. Niezwykle wysoki poziom organizacji, dostrzegalny w każdym najdrobniejszym szczególne ogrom pracy włożonej w przygotowania do uroczystości, wspaniała atmosfera towarzysząca ceremonii oraz niezaprzeczalna umiejętność koordynacji i zarządzania tak wieloetapowym zadaniem, każą nam wyrazić słowa najwyższego uznania i zachwytu. Tak wspaniały przebieg ceremonii nie byłby możliwy, gryby nie zaangażowanie wielu osób. Niezmiernie dziękujemy za to poczucie dumy, której doświadczyliśmy obserwując Państwa starania i efekt końcowy. Powiedzenie "Dzieło chwali mistrza" zyskało w dniu 23 kwietnia podwójne znaczenie. Było bowiem pochwałą nie tylko wybitnego sportowca, po którym - patrząc na młode pokolenie międzyleskich szczypiornistów - pamięć nie zagnie, ale też było pochwałą Państwa - Waszego wysiłku, starań i poświęcenia.