Na przemian w promieniach słońca i strugach deszczu, a nawet solidnego gradu, odbyło się tegoroczne świętowanie i podziękowanie za zebrane plony w Radoszynie. Dożynki 2014 śmiało można określić najbardziej nieprzewidywalną (jeśli chodzi o kaprysy pogody) imprezą tegorocznego lata.
Nic nie wskazywało, by piękna aura towarzysząca dożynkowemu korowodowi, który przemierzył trasę od krzyża w centrum Radoszyna do boiska sportowego, miała w kilkadziesiąt minut, tuż przed zakończeniem polowej mszy św., zmienić się w szalejącą ulewę gradową. Pogoda jednak pokazała swe nieprzewidywalne oblicze. Na szczęście jednak nie wystraszyło to uczestników biesiadowania, którzy przeczekali z nami chwilowe załamanie pogody i w najlepsze bawili się, gdy tylko zza chmur wyszło słońce.
Sygnałem do rozpoczęcia imprezy było tradycyjnie przekazanie chleba Wójtowi Gminy Skąpe przez starostów dożynkowych. W tej roli wystąpili w tym roku pani Magda Czarnuszewicz z Radoszyna oraz pan Wiesław Zawiślak ze Skąpego. Przed wręczeniem włodarzowi gminy okazałego bochenka, starosta pokusił się o chwilę refleksji na temat kondycji polskiego rolnictwa i roli w nim tzw. wolnego rynku. Wójt obiecał sprawiedliwie podzielić otrzymany chleb pomiędzy uczestników dożynek i… obietnicy dotrzymał. Krążąc wśród stoisk przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Radoszyna, Darnawy i Ołoboku, miał okazję poczęstować pieczywem dożynkowych gości oraz zamienić z nimi choć kilka zdań.
Wśród wielu atrakcji przygotowanych na tegoroczną imprezę nie mogło zabraknąć różnorodnych występów, pokazów i konkursów. Dożynkową scenę zajmowali w kolejności: zespół śpiewaczy „Błękit” z Ołoboku, przedszkolaki z radoszyńskiego przedszkola „Pod Muchomorkiem”, zespół rockowy „12 Ton” z Ciborza, zespół śpiewaczy „Osoria” ze Szczańca, Natasza Grabowska z Berlina, kolejny zespół śpiewaczy „Osieczanie” z Osieka, a na koniec jeszcze zespół „Alex” ze Świebodzina oraz pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy Bombastic z Bukowca. W międzyczasie ogłaszano lub rozstrzygano konkursy. Wśród nich konkurs powożenia bryczką – jedyny w powiecie świebodzińskim a nawet Unii Europejskiej – jeśli wierzyć słowom prowadzącego, pana Dariusza Sawickiego. Kolejnym był konkurs na najpiękniejszą zagrodę w Gminie Skąpe oraz wzbudzający najwięcej emocji konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Poniżej prezentujemy wyniki konkursów:
Konkurs powożenia bryczką:
I miejsce: Wiesław Derkacz ze Skąpego
II miejsce: Dariusz Sitkowski z Borowa
III miejsce: Stanisław Marciniak z Borowa
IV miejsce: Kazimierz Lis z Radoszyna
Konkurs na najpiękniejszą zagrodę w Gminie Skąpe – trzy równorzędne nagrody:
Maria Juryk w Niekarzyna
Henryk Przewłocki z Błonia
Dorota Laska z Rokitnicy
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
I miejsce: sołectwo Darnawa
II miejsce: sołectwo Radoszyn i sołectwo Skąpe
III miejsce: sołectwo Rokitnica
IV miejsce: sołectwo Międzylesie
W czasie trwania dożynek goście, szczególnie najmłodsi, mogli skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji – a to malowanie twarzy, a to zamki dmuchane oraz niezliczone gry i zabawy, dla starszych - zawody strzeleckie z wiatrówki czy pokazy walki rycerzy specjalnie zaproszonych na imprezę przez sołtysa Radoszyna. Kto zgłodniał mógł spróbować grochówki i pieczonego prosiaka oraz delektować się specjałami przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
Tegoroczne dożynki pokazały jedno – dobra zabawa nie zależy od pogody ale od dobrego nastawienia i… oczywiście dobrej organizacji. Tej ostatniej gratulujemy mieszkańcom Radoszyna.