Informujemy, że złożony w dniu 28.04.2017 r. siedzibie LGD „Brama Lubuska” w Świebodzinie wniosek o dofinansowanie projektu Gminy Skąpe pn. „Zwiększenie miejsc rekreacji w Gminie Skąpe poprzez budowę ciągu rowerowego w m. Kalinowo oraz budowę odcinka rowerowej ścieżki turystycznej w m. Ołobok” na posiedzeniu Rady Decyzyjnej LGD w dniu 16.05.2017 r. został wybrany do realizacji (zajął 4 pozycję na liście rankingowej) oraz został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego do dalszej oceny.
Przedmiotem operacji jest budowa odcinka rowerowej ścieżki turystycznej o długości 272,57m i szerokosci 2,0m w obrębie wsi Ołobok, która stanowi kontynuację istniejącej ścieżki rowerowej prowadzącej od Świebodzina, poprzez Lubogórę do granicy gmin Świebodzin i Skąpe i następnie - na terenie Gminy Skąpe do granicy miejscowości Ołobok. Planowana do budowy ścieżka zaprojektowana została (podobnie jak wymieniona wyżej) wzdłuż drogi powiatowej, od końca istniejącej ścieżki jw. do skrzyżowania z ul. Chrobrego w Ołoboku. Nawierzchnia wykonana zostanie z kostki betonowej. Planowana ścieżka umożliwi korzystającym bezpieczny przejazd przez miejscowość, poza główną trasą ruchu samochodowego, ponadto ułatwi im dotarcie do następujących obiektów: plaży nad jeziorem Czerniak, obiektów MRU, w tym jaz (tzw. "czarny bunkier") i most przesuwny K602, most zwodzony przesuwny K603a, most zwodzony przesuwny K603b, nowo wybudowanej sali gimnastycznej, nowo wyremontowanego boiska sportowego oraz ścieżką wzdłuż malowniczego kanału Ołobok do bezpłatnych plaż gminnych nad jeziorem Niesłysz. W okolicy jednej z nich w czerwcu 2017 r. powstanie siłownia plenerowa wybudowana w ramach programu "Lubuskie siłownie pod chmurką".
Przedmiotem operacji jest także budowa ścieżki rowerowej o długości 310,0m i szerokości 2,0m w miejscowości Kalinowo, wzdłuż drogi powiatowej, na terenie zabudowanym, stąd przewidziane są zjazdy do posesji. Nawierzchnia z kostki betonowej. Planowana ścieżka ułatwi dotarcie do następujących obiektów: plac zabaw, pełnowymiarowe pole golfowe, jezioro Złoty Potok. Planowana ścieżka z uwagi na przeznaczenie jej do transportu rowerowego przyczynia się do ograniczenia emisji spalin, tym samym ma korzystny wpływ na klimat i środowisko.
Projekt planujemy zrealizować do końca bieżącego roku. Jego wartość opiewa na kwotę 382.000,00 zł. Liczymy na otrzymanie wsparcia finansowego w ramach PROW 2014-2020 w wysokości: 243.066,00 zł.