W związku otrzymanym pismem od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z informacją o dynamicznie rozwijającej się sytuacji pomoru drobiu w Polsce na skutek wysoko zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zaleca się hodowcom drobiu do zachowania szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji aby ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
Wirus HPAI nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednakże jest niebezpieczny dla gospodarstw. Rozprzestrzenienie się choroby może spowodować ogromne straty dla gospodarki narodowej
w postaci ograniczenia handlu drobiem i produktami pochodzenia zwierzęcego.
Głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków HPAI są zarażone dzikie ptaki. Dlatego zalecamy hodowcą drobiu aby:
1) zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt,
2) nie karmić drobiu na zewnątrz budynków,
3) nie poić ptaków gospodarskich wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
4) stosować na terenie gospodarstwa obuwie i odzież ochronną oraz po kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce,
5) stosować maty dezynfekcyjne przy wejściu i wyjściu z budynków, w których trzymany jest drób,
6) przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po wolnym wybiegu.
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków:
depresja, spadek produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, kichanie, duszność, biegunka, obrzęk zatok podoczodołowych, objawy nerwowe: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł.
O podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy niezwłocznie zgłosić do odpowiednich instytucji i osób (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt).
Wójt Gminy Skąpe
/-/ Zbigniew Woch