Segregacja odpadów i ich recykling
Problem generowania każdego dnia olbrzymiej ilości odpadów jest powszechnie znany. To kłopot całej współczesnej cywilizacji i naszego konsumpcyjnego stylu życia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że co roku statystyczny Polak wytwarza nawet 358 kg śmieci. Dlatego tak ważna jest ich segregacja u źródła, czyli w gospodarstwach domowych. Dowiedzmy się zatem, jakie korzyści płyną z takiego postępowania.
Segregując właściwie odpady, możemy dać im drugie życie. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z odzysku materiałowego. Na przykład eleganckie serwetki, zeszyty, papier toaletowy – powstają z przetworzonego papieru. Z kolei bluza z polaru, doniczka, worek na śmieci, ławka w parku – produkowane są z przetworzonych tworzyw sztucznych.
A jakie są ewentualne korzyści z segregowania odpadów? I czy w ogóle jakieś są? Oczywiście, że tak. Selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści, których nie zawsze jesteśmy świadomi. Rozdzielając je w gospodarstwie domowym ograniczamy tony śmieci, które zalegają…c na wysypiskach zanieczyszczają środowisko, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Innym dobrodziejstwem segregacji odpadów jest pozyskiwanie surowców wtórnych, co skutkuje mniejszym zużyciem zasobów naturalnych. Segregacja śmieci zwiększa naszą świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie, w którym na co dzień przebywamy. Działając systematycznie w ten sposób, wyrabiają się w nas nawyki porządku i oszczędności. Recykling to nic trudnego, podejmij wyzwanie!
Najważniejsze zalety recyklingu:
- zmniejszenie ilości śmieci, które zalegają na wysypiskach;
- zmniejszanie ilości nielegalnych wysypisk śmieci;
- oszczędzanie energii, surowców i pieniędzy dzięki powtórnemu wykorzystaniu materiałów;
- dbanie o czystość i ochronę środowiska.
Sortowanie śmieci zaczyna się w naszych domach, gdzie trafiają one do odpowiednich pojemników do segregacji odpadów. Warto mieć na uwadze, że od tego w jaki sposób rozdzielimy odpady zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Bezpośrednio z naszych domów śmieci trafiają do zakładu gospodarowania odpadami. Tam poddawane są procesowi oczyszczania, a te nieposegregowane trafiają do sortowni, gdzie zostają wyodrębnione te nadające się do dalszego odzysku. Po całym tym procesie odpady są przekazywane do recyklerów, którzy zajmują się ich przetwarzaniem, nadając im „drugie życie”.
Recykling tworzyw sztucznych chroni naszą glebę i wody gruntowe. Proces ich rozkładu może wynosić nawet kilka tysięcy lat, a porzucone odpady mogą uwalniać silnie trujące substancje.
Pojemniki do segregacji odpadów
Z koszami podzielonymi na różne frakcje mamy do czynienia nie od dziś, a jednak ciągle nie do końca jest dla nas jasne, do którego koloru powinny trafić nasze odpady. Badania pokazały, że Polacy generalnie są w tym dość dobrze zorientowani, ale nadal często nie wiedzą, gdzie wyrzucić resztki mięsa, błędnie przyporządkowując je do odpadów BIO, a styropianowe opakowania po żywności na wynos traktujemy jak tworzywa sztuczne. Nieprawidłowo podchodzimy również do papieru, traktując każdy jego rodzaj na równi. Wyraźnym tego przykładem jest to, że zatłuszczone pudełka po pizzy, czy też zużyte ręczniki papierowe wyrzucamy do kosza na papier. Tymczasem wszystkie wspomniane odpady powinny znaleźć się w koszu czarnym, czyli przeznaczonym na frakcję zmieszaną.
W przypadku trudności z oceną, do jakiego kosza należy wyrzucić konkretny odpad, warto skorzystać z dostępnych wyszukiwarek podpowiadających, do jakiej frakcji należy dany śmieć, albo pobrać na telefon aplikację „Kiedy śmieci”, która taką wyszukiwarkę ma wbudowaną.
Który kolor co oznacza?
Śmieci dzieli się na pięć podstawowych grup, z których każda ma przypisany specyficzny kolor pojemnika. Poniżej wykaz pojemników na odpady segregowane.
Kosze żółte – służące do gromadzenia metalu i tworzyw sztucznych. Zaliczają się do nich m.in. torebki foliowe i plastikowe, opakowania plastikowe oraz wielomateriałowe – jak np. kartony po mleku – a także plastikowe butelki oraz nakrętki (pamiętajmy, że muszą być wrzucane do kosza osobno), puszki, kapsle, metalowe pokrywki, metale kolorowe czy folia aluminiowa.
Kosze/worki niebieskie – składujemy w nich papier. Zaliczają się do niego książki i zeszyty, a także gazety i czasopisma, prasa ulotna i katalogi, wydruki komputerowe na papierze, opakowania kartonowe, papier do pakowania oraz papierowe torby. Nie wolno jednak wkładać do niebieskich koszy papieru powleczonego plastikiem lub folią – np. błyszczących okładek czy obwolut książek – a także paragonów, zużytych ręczników papierowych czy chusteczek oraz papieru zabrudzonego w inny sposób.
Kosze brązowe – przeznaczone są do przechowywania odpadów biologicznych. Tu wkładamy odpady zielone – czyli korę, trociny, gałęzie, trawę, liście oraz niemalowane drewno – a także resztki jedzenia pochodzenia roślinnego takie jak np. warzywa, owoce czy pozostałe po nich obierki. Oprócz tego do brązowego kosza należy wkładać skorupki jaj czy fusy po kawie i herbacie. Należy przy tym pamiętać, że do odpadów biologicznych nie zaliczają się popiół, oleje jadalne ani kości czy odchody zwierzęce.
Kosze zielone – służą do składowania szkła. Możemy wrzucać tu butelki i słoiki ze szkła, a także szklane pojemniki po kosmetykach – należy przy tym jednak pamiętać, że dotyczy to tylko opakowań niezłączonych na stałe z elementami z innych frakcji, np. plastikowymi dyszami. Do zielonych koszy nie wolno wkładać pojemników zabrudzonych. Nie wolno też wrzucać do nich przedmiotów ze szkła żaroodpornego.
Kosze czarne – składuje się w nich odpady zmieszane. Należy umieszczać tu m.in. wyroby skórzane i z futra, ubrania, obuwie czy zużyte naczynia, a także żwirek i odchody zwierząt. Oprócz tego do czarnego kosza wrzuca się resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego, takie jak ser, jajka i nabiał, a także mięso czy kości. Należy również wrzucać tu zużyte chusteczki i papierowe ręczniki, a także podpaski, pieluchy, waciki do uszu i tym podobne.
Zasady segregacji odpadów komunalnych:
- Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
- Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
- Odrywamy wieczka od pojemników.
- Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.
- Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.
- Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do odpadów zmieszanych.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedzialność ekologiczną można osiągnąć i polepszyć tylko wtedy, gdy wszyscy aktywnie uczestniczą w zmianach. Nie oznacza to jednak, że decyzje i poglądy jednej osoby nie mają znaczenia. Promowanie ekologicznego zachowania jest jednym z najważniejszych zadań. Pamiętajmy o tym, że pozytywne zmiany zawsze wychodzą od jednostek, dopiero później mogą odbić się głośnym echem na całym świecie!
Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji śmieci przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, gleby i wody. Ograniczamy również liczbę odpadów w swoim otoczeniu, chroniąc zasoby naturalne, z których korzystamy nie tylko my, współcześnie żyjący, ale które będą służyły także kolejnym pokoleniom.