Afrykański Pomór Świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa, która dotyka zarówno świnie domowe, świniodziki, jak i dziki. Kraje dotknięte ASF ponoszą ogromne straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, związane z upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz produktów wieprzowych.
Objawy Kliniczne ASF:
•Nagłe padnięcia świń: Często jedynym zauważalnym objawem może być nagła śmierć zwierzęcia.
•Gorączka: Zwierzęta mają zachowany apetyt, mimo podwyższonej temperatury.
•Sinica: Skóra uszu, brzucha oraz boków ciała może stać się sina.
•Duszność: Problemy z oddychaniem.
•Biegunka: Często z domieszką krwi.
•Wymioty: Mogą występować jako dodatkowy objaw.
•Ronienia: U macior prośnych może dochodzić do ronienia.
Ważne Informacje:
•Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF.
•Obowiązek zgłoszenia: Podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt należy niezwłocznie zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii, co jest obowiązkiem właściciela zwierząt.
Co Zrobić w Przypadku Podejrzenia ASF:
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierząt jest zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Dlaczego ASF jest Tak Groźny?
ASF powoduje ogromne straty w przemyśle mięsnym oraz hodowli, prowadząc do upadków świń i konieczności likwidacji ognisk choroby. Ponadto, kraje dotknięte ASF często muszą wstrzymać obrót i eksport produktów wieprzowych, co dodatkowo pogłębia straty ekonomiczne.
Działania Ochronne:
Aby chronić swoje stado przed zakażeniem, należy być na bieżąco z informacjami na temat ASF, które można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Chrońmy świnie przed zakażeniem wirusem ASF!
Do artykułu dołączone będą infografiki edukacyjne dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń, które pomogą w zrozumieniu i rozpoznaniu objawów oraz działań zapobiegawczych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Pamiętaj, świadomość i szybkie działanie są kluczem do zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń.