Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie obowiązek odrębnego zbierania i segregacjikolejnej frakcji odpadów – tekstyliów. Jest to ważna zmiana, której celem jest poprawa efektywności gospodarki odpadami. To także krok w kierunku zwiększenia odzysku tekstyliów i dbałości o środowisko.
Zużyta czy nieprzydatna odzież, buty, tekstylia domowe czyli koce, pościel, zasłony, obrusy itp. muszą być segregowane jako odrębny odpad. W praktyce oznacza to, że nie będzie można wrzucać tych odpadów do frakcji zmieszanych. Od 1 stycznia 2025 r. na mieszkańców nieprzestrzegających obowiązku segregacji tekstyliów może zostać nałożona zwiększona opłata za gospodarowanie odpadami.
W Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skąpe już od kilku lat istnieje obowiązek dostarczania odpadów z tekstyliów i odzieży do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skąpem (PSZOK). Niestety, mimo obowiązku segregacji, znaczna część tych odpadów w dalszym ciągu trafia do odpadów zmieszanych.
Prawidłowa segregacja odpadów jest podstawą dbania o otaczające nas środowisko, które w dużej mierze zanieczyszczane jest przez nasze złe nawyki. Wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników nie jest niczym trudnym i ma ogromne znaczenie.
Dla przypomnienia informujemy o godzinach pracy PSZOK w Skąpem:
1) w miesiącach styczeń, luty, listopad, grudzień:
a) w czwartki w godzinach od 14:00 do 17:00,
b) w piątki w godzinach od 14.00 do 17.00,
c) w soboty w godzinach od 10:00 do 13:00.
2) w miesiącach od marca do października:
a) w czwartki w godzinach od 15:00 do 18:00,
b) w piątki w godzinach od 15.00 do 18.00,
c) w soboty w godzinach od 10:00 do 13:00.
Dlaczego warto segregować tekstylia?
Produkcja tekstyliów, takich jak odzież, pościel, obuwie czy materiały dekoracyjne, wymaga ogromnych ilości surowców, takich jak woda, bawełna, czy ropa naftowa (w przypadku tkanin syntetycznych). Dlatego oddzielna zbiórka pozwoli na efektywniejsze odzyskanie surowców wtórnych oraz na powrót większej ilości odzieży do drugiego obiegu. W ten sposób ograniczymy eksploatację zasobów naturalnych.
Co możesz robić, aby zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów tekstyliów i odzieży: