Od 2001 roku trwa wymiana książeczkowych dowodów osobistych na nowe dowody plastikowe. Pomimo – wydawałoby się – wystarczającej ilości czasu na dokonanie wymiany, rok 2008 bez nowego dowodu osobistego powitało 1 mln 570 tyś. Polaków, w tym ok. 155 tyś. lubuszan. Jak na tym tle wypadła Gmina Skąpe?
Zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego w naszej gminie, liczącej 5071 mieszkańców (dane na dzień 31.12.2007 r.), było 3950 osób, czyli 78% naszej społeczności. Obserwując proces wymiany dokumentów tożsamości w roku 2007 należy zauważyć, że charakteryzowało go umiarkowane natężenie w składaniu wniosków o wymianę dowodu oraz płynność w wydawaniu ich nowych, plastikowych odpowiedników. Każdego tygodnia roku ubiegłego Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Skąpe przyjmował średnio od 20 do 40 wniosków o wymianę dowodu. Punkt kulminacyjny nastąpił między 17 a 21 grudnia, kiedy to Urząd odwiedziło 129 osób z zamiarem złożenia stosownego wniosku. Nie potwierdziły się natomiast czarne scenariusze z większości dużych miast Polski, gdzie decyzję o wymianie dowodu ogromna liczba mieszkańców odłożyła na ostatnią chwilę, co w przededniu Nowego Roku doprowadziło do gigantycznych kolejek i dantejskich scen w wielu urzędach naszego kraju. Dzień 31 grudnia 2007 r. był wyjątkowo spokojnym dniem pracy w naszym Urzędzie, bowiem – pomimo spodziewanej liczby przeszło 300 osób, na których ciąży obowiązek dokonania wymiany starych dowodów na nowe – Referat Spraw Obywatelskich odwiedziły zaledwie 24 osoby. Oznacza to, że jeszcze ok. 320 osób, czyli 6,3% naszych mieszkańców prędzej czy później musi wywiązać się z nałożonego obowiązku.
Wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogli do końca 2007 r. złożyć wniosków o wymianę dowodu osobistego przypominamy, że zgodnie z przyjętą przez Sejm w dniu 7 września 2007 r. ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych wydłużono okres posługiwania się starymi, książeczkowymi dowodami osobistymi do dnia 31 marca 2008 roku. Do 31 marca 2008 roku można posługiwać się książeczkowymi dowodami osobistymi w celu poświadczenia tożsamości i obywatelstwa polskiego. Natomiast nie jest możliwe na podstawie tego dokumentu przekraczanie granicy z innymi krajami Unii Europejskiej. Zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego w naszej gminie, liczącej 5071 mieszkańców (dane na dzień 31.12.2007 r.), było 3950 osób, czyli 78% naszej społeczności. Obserwując proces wymiany dokumentów tożsamości w roku 2007 należy zauważyć, że charakteryzowało go umiarkowane natężenie w składaniu wniosków o wymianę dowodu oraz płynność w wydawaniu ich nowych, plastikowych odpowiedników. Każdego tygodnia roku ubiegłego Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Skąpe przyjmował średnio od 20 do 40 wniosków o wymianę dowodu. Punkt kulminacyjny nastąpił między 17 a 21 grudnia, kiedy to Urząd odwiedziło 129 osób z zamiarem złożenia stosownego wniosku. Nie potwierdziły się natomiast czarne scenariusze z większości dużych miast Polski, gdzie decyzję o wymianie dowodu ogromna liczba mieszkańców odłożyła na ostatnią chwilę, co w przededniu Nowego Roku doprowadziło do gigantycznych kolejek i dantejskich scen w wielu urzędach naszego kraju. Dzień 31 grudnia 2007 r. był wyjątkowo spokojnym dniem pracy w naszym Urzędzie, bowiem – pomimo spodziewanej liczby przeszło 300 osób, na których ciąży obowiązek dokonania wymiany starych dowodów na nowe – Referat Spraw Obywatelskich odwiedziły zaledwie 24 osoby. Oznacza to, że jeszcze ok. 320 osób, czyli 6,3% naszych mieszkańców prędzej czy później musi wywiązać się z nałożonego obowiązku.
Wszyscy ci, którzy nie wymienią starych dowodów na nowe, znajdą się w trudnej sytuacji, ponieważ na podstawie książeczkowego dowodu osobistego od dnia 1 kwietnia 2008 r. nie będą mogli m.in. załatwić formalności w urzędach, odebrać listu poleconego na poczcie, wziąć kredytu bankowego, sprzedać lub kupić mieszkania, itp. Zachęcamy zatem Państwa do możliwie szybkiego stawienia się w naszym Urzędzie celem dokonania niezbędnych formalności. Obecnie czas oczekiwania na wydanie nowego dokumentu tożsamości wynosi ok. 30 dni. Jeżeli w Państwa rodzinie są osoby starsze i/lub schorowane, o których wiedzą Państwo, że nie są w stanie samodzielnie dopełnić formalności, prosimy o udzielenie im pomocy lub zgłoszenie tego faktu naszym urzędnikom: Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich, tel. 068 3419212, 068 3419213, 068 3419227 wew. 28.