W związku z koniecznością intensyfikacji działań związanych z dostosowaniem do wymogów bioasekuracji, wynikających z przepisów załącznika II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021 /605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zwany dalej RWK 2021/605, w szczególności w zakresie posiadania ogrodzeń oraz wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego, w załączeniu przekazuję do wykorzystania służbowego i dystrybucji wśród hodowców świń następujące dokumenty:
1. Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa”.
2. Propozycję do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie.”
3. Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
4. Informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa
biologicznego
Dokumenty te dostępne są również na stronie internetowej GIW pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin w zakładce:
Wdrażanie wymagań Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 i powinny być od dnia 20 października 2021 r. dostępne na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii.
Jednocześnie wyjaśniam, iż załączone do pisma wzory dokumentów mają charakter poglądowy, co oznacza, że inne plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom RWK 2021 /605 powinny być respektowane przez wszystkie organy Inspekcji Weterynaryjnej. Załączone wzory dokumentów są kierowane przede wszystkim do rolników (zwłaszcza prowadzących małe i średnie gospodarstwa), którzy zwracają się do terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej o pomoc i wskazówki, w tym zakresie.
Mając na uwadze powyższe proszę Państwa o przekazanie planów bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie oraz wytycznych dotyczących praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 do rolników otrzymujących świnie: Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa” za pośrednictwem Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR) i doradców terenowych w poszczególnych gminach w sposób zwyczajowo przyjęty, w tym bezpośrednio lub pośrednio poprzez sołtysów; Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie” ma być przekazany przez powiatowych lekarzy weterynarii, wraz z wytycznymi dotyczącymi praktycznego wdrażania przedmiotowych zasad do w/w gospodarstw utrzymujących świnie.
Dodatkowo proszę, żeby wzory w/w dokumentów były dostępne we właściwych biurach powiatowych ARiMR, Regionalnych Izbach Rolniczych, ODR, właściwych jednostkach samorządu terytorialnego oraz związkach branżowych.
Afrykański Pomór Świćń
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt